ASTI RESULTS 2014 : candidates into the first year of the Advanced School of Translators and Interpreters (ASTI) of the University of Buea for 2014 – 2015 academic year.

REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE – WORK – FATHERLAND

MINISTRY OF HIGHER EDUCATION

DEPARTMENT OF UNIVERSITY

ACCREDITATIONS AND QUALITY

PRESS RELEASE NO. ____14__00375_________ /MINESUP/SG/DAUQ/SDEAC/SE of 21 OCT 2014

THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION ANNOUNCES:

To admit candidates into the first year of the Advanced School of Translators and Interpreters ( ASTI RESULTS 2014 ) of the
University of Buea for 2014 – 2015 academic year.

Dated 21/10/2014

Subject to the presentation of the originals of the required certijicates, the following candidates have been
declared successful in the competitive entrance examination into the Advanced School of Translators and
Interpreters of the University of Buea for the 2014/2015 academie year. The results are presented by division,
order of merit and language combination.

The WORD files can be downloaded using this link  ASTI  RESULTS 2014   

Successful candidates on the main list are requested ta report to ASTI University of Buea latest November 03,
2014, for registration formalities.

Division 1 (Traduction/Translation):

A- ENGLISH A, FRENCH B

no                             name

Related Post

1 NANA NYA DANIELLE SONIA
2 MEUNE TELWOU CHRISTELLE
3 APPOLLONARIS NYAMDZEKA
4 MUNDI HERMANN NCHOTU
5 BESSINULA ELIZABETH KINJIM
6 NGO MBILA ONGOLO NANCY
7 TANTOR MILDRATE MBATI
8 LEKIANKO MBONG OLDO BORIS
9 ETANE PANGSUI MIREILLE
10 MBUNDA SHIRLEY LUM
11 ASONGAFACK MARIE THERESE
12 FONCHAM MARY NFENUI
13 MENENG LUCIE AUDREY
14 FONKPU ROSE
15 UKAMAKA MELISSA
16 MBIAKOP MBIANDA BRENDA
17 AKAH OKWENARNOLD FLORENT

18 KAMOU DJIEDEU ESTELLE GABINE
19 FOHBA VINCENT NGONGANG
20 NKENGAFAC ELISABETH CHOMOH
21 MBENOWOL MBUNG BERNADETTE
22 AYUKNYENTY GODSON NYENTY
23 BEUNTCHA TANKOUA GIRAUDOUX
24 BONGKISHERI NINA NTANI
25 NDIWAGO FENUI BETTINA GERMAINE
26 MEYEGA NDJEMVLADIMIR LEGRAND
27 MOKOKO CATHERINE EFETI
28 ANYIATEH VANINI ATABONG
29 ASOBO-KHAN FONGWE DAISY
30 NJEBA PASMA EPOSI
31 ELIZABETH BANYI TABI
32 LECHI NGEMFOR EUCHARA
33 BELAGOAH DEFANG EMEDIA

WAITING LIST
1 FAI OLIVIER KIBU

B- FRENCH A, ENGLISH B
1 NDIEU ESSOHWILLIAM RODEL
2 WOJUNWO LONTSI MIREILLE
3 ONDOUA CARINE PIERRE
4 NDZENI BEKADAAMBROISE JEAN PAUL Il
5 DJOUMESSI TONLE CARINE LAURE
6 FEUKENG SAHAGOUM MURIELLE
7 NGAH EBODE MURIELLE TATIANA
8 DONGMO FOUEFACK RANDY
9 NEME ALEXANDRE
10 AZEMAHO TAKOUNJOU ELODIE MARIEnE
11 TSOPLEFACK HERMANN GILDAS
12 KENFACK GUILLAUME CYRILLE
13 TADJOULEMO CHRISTEL RAYMEO
14 NGOLA AMOUGOU MERY-MAAT
15 NYAMSI CARLOS MARIO
16 MEDIFFO FLORENCE
17 NJALLA MATIO MONIQUE SANDRA
18 EDOUBE ABANDE BLANDINE
19 EBAA GEORGES PATRICK
20 CHIA KENEDY
WAITING LIST
1 NDOUNGMO NJUKENG ELODIE

C- FRENCH A, ENGLISH B, SPANISH C

1 TSAYO MAFOUO PATRICK JACKSON
2 TIAKO YOUADJEU CHRISTIAN
3 NGOUNOU TAKAM CEDRIC
4 TANGUA NDOMO PATRICK
5 SIME CATHERINE KOUAKAM
6 BALEBA CLOTAIRE
7 NGO ENANGA ODETTE OLGA
8 NJING NGALA ERIC
9 NGATCHOU BETNGA SONIA ERVANE
10 NDJOUA MBIDA RAISSA NATACHA

WAITING LIST
1 PIERRE LANDRY TONYE

D-FRENCH A, ENGLISH B, GERMAN C
1 SIMALEU MOUMANI EVRARD DIMITRI
2 FOTIE NOUWOU GEORGES
3 HEU NYAMSI DESIRE
4 CHOUNNA FEULEFACK YNELLE
5 ATANGANA EMMANUELLE MERVEILLE
6 TCHUENGA PATRICK
7 NOGNING SOCKBOU VANESSA DE PAULE

WAITING LIST •
1 MATIP SANTANA CLAUDIA
E- FRENCH A, ENGLISH B, ARABIC C
NIL

E- FRENCH A, ENGLISH B, ARABIC C
NIL

Division II (InterprétationlInterpretation)
A-ENGLISH A, FRENCH B
1 ADELA SHEE LAlNJO
2 GEMOH KINGSL Y KOH
3 NGANLA Y NADEGE LAURE
4 MANKAH STEPHANY AKO
5 SHU PATRICK
6 AGBOR EMILE ENOW
B-FRENCH A, ENGLISH B
1 NGO NGOM JEANNE GERALDINE
2 TESSOH CHEDJOU PATRICK
3 TCHAPTCHET MBAKOP CHEURBELLE SIGOLENE

Version Français (French)

Categories: Official Results
Related Post

View Comments (1)

  • pls i need help

    Cancel reply

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*