Concours ENAM Yaounde Cameroun 2019-2020

ENAM Results 2019 Cycle B Administrative Division Cameroon & Financial Division (admissible)

Admissibilités 2019 cycle B: Division Administrative et des Régies Financières.

The oral examination will take place at ENAM, on Monday 10th of September 2018 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.


These information can be consulted on the website of ENAM www.enam.cm or www.kamerpower.com or on the notice boards of the school main entrances ENAM.


These information can be consulted on the website of ENAM www.enam.cm or www.kamerpower.com or

on the notice boards of the school main entrances ENAM.


I – Section Impôts (30 places ouvertes).

Noms et Prénoms

  1. ADIDJA TOU ABDOULAYE.
  2. AKA TEH SIMO CAROLINE
  3. AMBASSA ENGUELE JOAN AUDREY
  4. ANABA ABENA JACQUES BERTRAND
  5. ANANDE BLESSING NGUNAN
  6. ANANGUE TSAGUE DARIUS DILANE
  7. ANIKE ONGUENE ALIDA ANGE
  8. ASHU AGBOR VICTOR/NE ENEKE
  9. BEA MIRIAM BAFIMBA
  10. BEKOLO BE KOLO CASIMIR
  11. BEKONO MVONGO MIGUEL MARTIAL
  12. BOMBA YE JULIEN
  13. DICKO MARTHE
  14. DJANT ME MIMBIOL STEVE KISITO
  15. DJEUMO KEOU FRANCOIS
  16. EBAMY MABONG ERIC
  17. EDIBI E VINA MARINA
  18. EKANI NTO SERGE MARTIAL
  19. EKWEL EWANKE MARIE CHANTAL
  20. ENDALE NAMA NADEGE
  21. ESSAMA AGNES MURIELLE
  22. EVINA MEMANA RAISSA DAHLINE
  23. FADIMA TOU HAMAN ADAMA
  24. FADIMA TOU MAMMAN
  25. FETUOH VANESSA PEKWANGKO
  26. HONGIE RODULF HONGIE
  27. ISSIAKOU BOUBA
  28. KAMDJE CHOUDJA AYMAR JUNIOR
  29. KAMTA MOFFO BEAUVALICE.
  30. KEMGOU TANIKEU CARLOS
  31. KIMASSENDI ADELINE GAELLE
  32. KINYUY BLAISE-PASCAL MBUNGAI
  33. KOM KAMSEU LARLSSA NIKSONNE
  34. LANG NESTOR TEM
  35. LASHU ELIZABETH KINYUY
  36. LISUKE ESTHER MAGRIEB
  37. MAIRAMOU DASSO ISSIAKOU
  38. MAMGUE FOTSO LUTRECE
  39. MANGA ZANGA EDOUARD JUNIOR.
  40. MBA NADEGE MARGUERITE
  41. MBABI ESSOLO PHIL CHRIS JR
  42. MBAZOA NDI ODILE
  43. MBEDE MARIUS DIMITRI
  44. MBELLA BANGUE ERIC SIMONNET
  45. MBOUMEJI OBEN CHRISTIAN
  46. MEFIRO NGOUNGOURA LEILA ABIBA
  47. MELINGUI CAROLINE BERTINE
  48. MENDOUGA RAISSA CATHERINE
  49. MENGUE ASSOUMOU DIANE BELINDA
  50. MENGUE ONDO CAROLE
  51. MFOPOU MARIUS GIOVANI
  52. MGBAROUMA HADIIA AMINA
  53. MINKOULOU ZE OVIDI LUC DANIEL
  54. MOAMEDJUE MIMBOUOK PATRICK DUVALL
  55. MOHAMADOU AMINOU ADAMOU
  56. MOHAMAQQU MOCTAR
  57. MOHAMAOOU MOUSTA PHA
  58. MOKALA PA TRICK ROMEO
  59. MOUNIRA MOCTAR SAOUDI
  60. MPOULI MPOULI AYMARD RODRIGUE
  61. MVOGO EBOSSO PROSPER BONIVAN
  62. NDENGUE NDENGUE JEAN BAPTISTE
  63. NGO MAKANG PAOLA HONORINE
  64. NGOBA EPOTIE JEANNETTE MAJOLIE
  65. NGOBIYO NKOUNDE LELE IRENE
  66. NGONO MIMBANG POUPEE
  67. NGOURA TONG ARISTIDE
  68. NG WENYI DORIS NWUNASUNGAZI.
  69. NYINGCHO JOEL
  70. OUMAROU BELLO
  71. OUSMANOU YAOUBA
  72. PAHAPA OUMAROU
  73. PEHEDE DIGAI AMINATOU
  74. POKAM KAMDEM FABRICE
  75. RENGOU LAMARE ABDEL CHACOUL
  76. SHEI CARINE NKAPYI
  77. SOUAIBOU HAMA YADJI
  78. TAMBO ROMEO GYLDAS
  79. TANCHO ANNABEL BIH
  80. TANTO SHALLOTE LE NYUI
  81. TCHIUNKA NGANTAT LACOSTE LAFLEUR
  82. TEDONGMO AROLE MESBINE
  83. TSIDIE NGUETSA ROSY VANESSA
  84. YOUSSAOU HAMADOU
  85. ZARIATOU TERRI KOUDA
  86. ZE WINNIE-PIERRE
  87. ZENABOU MOHAMAN TOUKOUR.

Version

LIRE:  ENAM Results 60 Pupils Magistrates 2019 Admissible Cycle «A» Magistracy and Court Registry Division
Français (French)

Give a Comment