ENAM Results 2021-2022 Administrative Division Cycle A recruitment of 150 Pupils (Admissible)

ENAM Results 2021-2022 Administrative Division Cycle A
REPUBLIC OF CAMEROON.

PEACE – WORK – FATHERLAND
MINISTRY OF PUBLIC SERVICE
AND ADMINISTRATIVE REFORM
MINFOPRA.

Final ENAM Results 2021 Administrative Division Cycle A recruitment of 170 Pupils Cameroon

ENAM Results 2021-2022 Administrative Division Cycle A recruitment of 150 Pupils (Admissible) Cameroon.

No 00198 / ENAM/ DG / Yaoundé, the 10 August 2020

ANNOUNCEMENT

The Director General of the National School of Administration and Magistracy (ENAM) announces:

The following have been declared successful for the oral part of the Competitive Entrance Examination into Cycle “A” of the Administrative Division, for the recruitment of 150 Pupils for the 2020-2021 academic year.

In alphabetical order they are:

The following have been declared successful for the oral part of the Competitive Entrance Examination into Cycle “A” of the Administrative Division, for the recruitment of 150 Pupils for the 2020-2021 academic year.

FOR 2021 CLICK HERE.

Section Administration Générale 2021

Noms et Prénoms

  1. ABBO ARTHU DEPHAUD
  2. ABDOUL BAGUI
  3. ABE CLAUDE WILLIAM
  4. ABESSO EDOU LIONEL AXEL
  5. ABIA OBAM MARIELLE STELLA
  6. ABOULA MICHEL ERIC
  7. ACHIDI SHWIRI MANGE
  8. ADAMOU YANOU MARCELLE
  9. ADE MUAMAAH JUNIOR
  10. ADRYAN AHMADOU DINA
  11. AGBOR MINETTE BAWA-NDOP
  12. AGBOR PATRICK AGBOR
  13. AGOUME JEAN MICHEL
  14. AICHATOU ABBA MADOU MBOUDOUGUE
  15. AKAMBA CARINE FLEURETTE
  16. AKONO OLINGA ANDRE
  17. AKOSEM FONTEM NJIFUA
  18. ALAIN VIANEY MENGUELE
  19. ALAKA BANAKEN JESSY JOYCE LOICA
  20. ALARA ALARA MERLIN JUNIOR
  21. ALASSAN HAMADOU
  22. ALHADJI SAIDOU BOUKAR
  23. AMBA’A BIWOLE ODILE JORELLE
  24. AMBONO ELOUNA CLAUDINE
  25. AMINATOU OUMOUL TIDJANI
  26. AMINE AMOA IDRISS
  27. AMNESS DOUDOU
  28. AMUGU ABENA BLAISE PATRICK
  29. ANGO‘UING ANGE NELSON
  30. ANTOINE SOUN BAI JEAN BAPTISTE
  31. ASSANG DEWA
  32. ASSIGA NDZANA JEAN BAPTISTE
  33. ASTA ABOUBAKAR
  34. ATEBA AYISSI JEAN MAGLOIRE
  35. ATEBA HUBERT
  36. AWA ONANA SYLVAIN DESIRE
  37. AYANG DAHYANG
  38. BALA ZAINABOU
  39. BALLA MBENG WILLIAM MAURICE
  40. BANGDA TOUKOULOU WILLY STEPHANE
  41. BANGOLO GAMS RUPHIN
  42. BASSILEKIN ITOMBI HYANICK DESIRE
  43. BASSILEKIN MPILA SYNTHIA PAMELA
  44. BEA EMMANUEL
  45. BEKONO ZE CHRISTELLE EPSE NNON MABIOM
  46. BELIBI-AFFOU NANCY MURIELLE
  47. BELINGA AMBA BENJAMIN RAMSES
  48. BELLAN KALEN CARLSON
  49. BENSON NASAKO MGBA
  50. BESONGNGEM DONATUS AKO
  51. BESSALA FRANCK-ODILON
  52. BETARE BABA JEAN CALVIN
  53. BIKELE KANSE LOUIS
  54. BILE PIERRE MARCEL STEPHANE GISLAIN
  55. BILOA ETONG ODILON FERNAND
  56. BISSO NDONG STEVE LANDRY
  57. BIYELE LESSOUGA CELINE Epse MBIDA VOUNDI JACQUES
  58. BLESSING MBUH TEYIM PILA
  59. BOOGJEAN CALVIN JUNIOR
  60. BOUDJING YANGMAN ARISTIDE
  61. BOULI BOULI ERIC ZACHARIE
  62. CARINE SEDOINE NGONDE MOUELLE
  63. CHAM PETER YONGABI
  64. CHIA SANDRINE Bl-WIKUO
  65. CHITCHOUE TAFFO SANDRINE GRACE
  66. CHIWO MBOUEN MARIE STEPHANIE
  67. CLARISSE KUO BIG BANG
  68. CLOVIS ABOH USAH
  69. DAÏROU SOULEMANOU
  70. DEMANOU NANFA FABRICE BORIS
  71. DIMBELE AVINA ULRICH DONALD
  72. DINOGUI MARIE THERESE CYNTHIA
  73. DIOBE-ELUMBA DIDACUS ELUMBA
  74. DIPOKO NGOUN EMMANUEL SERGE BRICE
  75. DJAKBE REMI
  76. DJANGA CHANTAL
  77. DJANTENG WANDJI CRESCENCE-LYE
  78. DJATTO SADJANGA DARLEY BRISTOT
  79. DJENABOU DEIDEI
  80. DJEUNDA NGAKONDOU STEVE FERRAND
  81. DJOB Ll OUM EDOUARD STEPHANE
  82. DJOLLA MONGO JOSIANE
  83. DJUIKUI PETSOPI HERMINE BERNICE
  84. DOMMEUM MBOUHOM PASCALINE
  85. DONGUE NEKDEM JOSEPHINA LAURE
  86. DOUDOU ASMAOU
  87. DOUGOPHE SÉRAPHINE
  88. EBELL’ A NGAMBI VICHY DJECKY
  89. EBENE MIREILLE LAURE
  90. EFFEMBA EBALE STEVE FABRICE
  91. EKA NGOA AUGUSTINE
  92. EKANI FOE KAREN JASMINE RENEE
  93. ELANDI GENEVIEVE CARINE
  94. ELEPI EWANE JACQUES
  95. EMBOLO ATANGANA CELESTIN LAN DRY
  96. EMINI TIMOTHEE AURELIEN MORIENTES
  97. ENAMA NKOLO GERAUD DAVY-LIN
  98. ENANGUE NGANDO ANNETTE
  99. ENONE EHODE HIPPOLYTE
  100. ENONGENE SCOTT ENONGENE
  101. EPALE EKOSSO TATIANA AUDREY
  102. EPOLE’ VIVIAN EWANG EPSE EBAH NGOME
  103. EPOTE ARMELE FLAVY
  104. ESOA MENDJA ISMAËL
  105. ESSAMA ATANGANA GUY CHARLES
  106. ETEMBE MARIE CHRISTINE
  107. EVAGA ADELPHE WENCESLAS
  108. EYOMBA ELONGI CHARLOTTE GAELLE
  109. FADIMATOU SALI
  110. FOTEM FELICIEN-OSCAR
  111. FOUMANE ARMAND
  112. FRIWA NADEGE
  113. GORMO KAOGA CYRILLE
  114. HAFSATOU DJOUBAIROU EPSE ALIOUM
  115. HANNA MANYINGA EMMANUEL
  116. HAPSATOU SEHOU OUSSOUMANOU
  117. HOUSSEYNI MOHAMADOU NDJOBDI
  118. IBEA ARMAND
  119. JOHN MIAKELE HUGUETTE
  120. KABENDE MOGOUE CEDRIC CAREL
  121. KA’I‘GAMA SERMA JOSEPH AIME II
  122. KANA SIMON BRICE
  123. KANE JORIS HILAIRE
  124. KANKEU DJUISSI AUDREY
  125. KINGSLEY NUYONGHA DINGA
  126. KOULAGNA DJIBARESS PAULIN
  127. LAILA AMADOU
  128. LEFOUKENG DOLERIE AIME FOSSO
  129. LEOGA NAHVOMA NJINGUM JOELLA
  130. LOLOH MIRABELL NGUM
  131. LONWE SYLVESTRE
  132. MABUH BENJAMIN
  133. MADO BAGDAMA MARIE
  134. MAHAMAT ABDOUH
  135. MANDIM SOUA DIEUDONNE CHRISTIAN
  136. MANGA MANGA AURELIEN ARNAUD PATRICK
  137. MANI MBARGA NICOLAS OLIVIER
  138. MANJOMBE SONGUE BORIS
  139. MANON MANON GEORGES CHRISTOL
  140. MANOUM AVOM ELODIE MICHELLE
  141. MANSA ABBOU YAYA SPENER
  142. MARIAM GOUNOKO LIVOUDI
  143. MARTIN DIEKA MUKETE
  144. MBALA FRANCIS JUNIOR
  145. MBALA IVAN JUNIOR
  146. MBANGOKO PATRICIA NGEMAKE
  147. MBARGA IGNACE SYLVERE
  148. MBENDE BANGYA PAULINE CH RISTELLE
  149. MBIDA NARCISSE ROMUALD
  150. MBOCK MYLENE CYRIELLE
  151. MBOKE NAZ SENJA NTUA EPSE NDAZEH VALERY NCHIAKEH
  152. MBONDI ALIMATOU NGONG-GAH
  153. MEBOMA ABAT CHARLY SOSTH EN E
  154. MEDANE FABRICE
  155. MEDJO MESSANGA YANNICK-NOAH
  156. MEKONDJI MEKONDJI RICARDO
  157. MEKOULOU MEVANG JUSTIN
  158. MEMPOU NINO JOSS CANTIN
  159. MENDOULA CYRILLE LANDRY
  160. MESSENG A BIOMBI FELIX ELIOTT
  161. MEVONO HUBERT BERTRAND
  162. MFOULA MAFOUTA DREAN WILFRIED
  163. MFOUMOU GAELLE VANESSA Epse PANKO PHILLIPPE RAOUL
  164. MIDREL CYRILLE ASSAMBA
  165. MIREILLE LENCHU NDIMBO
  166. MKPWATT BIDOUNG PIERRE-STEVE
  167. MOABAMBE FABRICE AURELE
  168. MOANKOE ENGOULOU PATERNE
  169. MOHAMADOU ABBO
  170. MOHAMADOU AMINOU
  171. MOHAMADOU BELLO
  172. MOHAMADOU DJlBRILLA
  173. MOHAMADOU MOUSSA NE LE 05/07/1987
  174. MOMO CHRISTIAN BERNARD
  175. MONEY OYOUA BELINGA YVANA TH ERESE
  176. MOUELLE FRANCK OLIVIER
  177. MOUMBOK WELE JUDICAEL
  178. MOUSSA SOULEYMANOU MAKARAYE
  179. MPALLA MPEH MARIUS
  180. MVONDO ANTOINE DEPADOU
  181. MVONDO ONGUENE ALICE SIMONE
  182. NANA PATOUMATOU
  183. NANFAH PIEBE MAIMOUNA DOUCE
  184. NANSEU YANNICK
  185. NATABONA BANG SANDRINE NIKESE
  186. NCHUMULUH LILIAN AFUNGADANG
  187. NDAIBOU MOHAMADOU
  188. NDIYUN ROBERT KOSHO
  189. NDJALA LARISSA MELLYE
  190. NDJASSI NDJASSI FERNANDEZ OLIVIER
  191. NDJITOYAP NDAM NGAMFE FIRMIN RAYMOND
  192. NDJOCK BILOCK OLIVIER
  193. NDJOLO OYE CLAUDIA
  194. NDJON-PAUL-PHILIPPE ARON
  195. NDODE EKWOGE ELVIS
  196. NDONGO EKA EMILIEN PATRICK
  197. NDONGO MINTOUO MARIE ANNE SEGUY
  198. NDZOMO NKOLO PHILIPPE LAMBERT
  199. NFORBA EMILIENNE ALA
  200. NGADA GOLONGA PATRICIA HERMINE
  201. NGANDE MAURICE MARCELLIN ROLAND JUNIOR
  202. NGATCHOU NZOUAMI SYLVAIN
  203. NGATTI NGNIGBA ANICET
  204. NGO IKOND LOUISE ALVINE
  205. NGO’NDABTJE ROSE NAOMIE
  206. NGO NYEMECK AN DYE BLANCHE Epse ASSIMIZELLE
  207. NGOE ISABELLE NASARE
  208. NGOLE CONRAD NDOBE
  209. NGOMEN EMILIE FLEUR
  210. NGOMO TINA ANITA
  211. NG’ONANA MBOA BRIGITTE PRISQUE
  212. NGONO BEYALA MARCELLINE NADEGE
  213. NGONO MPONENGANG VIVIANE
  214. NGOUEGNI SAMBANKEING MIRENCE
  215. NGU KELLYJULIA ANYIM
  216. NGUEA FATI DIDIER
  217. NGUELE BORIS
  218. NGUNDU SANDRA NANYONGO
  219. NICE BOYJEAN GUILLAUME
  220. NJOYA AMINATOU KAN DE SALLY
  221. NKWENTIE JOSEPH ANOMBIE
  222. NOUBISSI NJOKAM ODILE SANDRINE Epse TCHUINTE
  223. NTEMAFAC EUGENE TAMOH
  224. NTOH EBOA THEOPHILE HERVE
  225. NYAM A NWATCHOK SALOMON
  226. NYOTI- CHRISTELLE JACQUIS
  227. NZENE ELLEN NGOH
  228. OBE ESSOMBA AUDREY DOROTHEE
  229. OLINGA ETABA ERIC FRANK
  230. OLINGA MBALA LANDRY
  231. ONANA ESSOMBA PIERRE ARNAUD
  232. ONANAJULIENNE DOMINIQUE
  233. ONGBOULAL MBOM YOLAN DE
  234. ONGUENE EVELYNE NADINE
  235. ONOMO MODO PIERRE CLAVIER
  236. OTANG VAN ESSA EGBE
  237. OUMAROU SANDA Né le 10/08/1988
  238. OUSMANOU EMMANUEL
  239. PABUNDAM IDIRISU
  240. PANDONG BERTILLE FLORE
  241. PELBARA KOSGA FRANK
  242. PENANJE ABRAHAM AN USINE
  243. PENDA ENONGENE COLLINS
  244. PETIOGWE MAFFO LESLIE
  245. SABENI BIDJA YVONNE LARISSA
  246. SADOU HERMANN BAKARI
  247. SAH EMMANUEL
  248. SAKE BERTRAND
  249. SAMBA AVOM MAGELLAN
  250. SAMBA ZIDA PATRICE ARTHUR
  251. SHEI CARINE NKAPYI
  252. SHETIMA OUMAR
  253. SIMO MAMCHE DANIELE OCTAVIA
  254. SODIME LEOPOLD GISCARD NOEL
  255. SOULEYMANOU BOUBA
  256. SUYRU VERNUY ERIC
  257. TAKU DORIS EPSE BAWACK SAMUEL BISONG
  258. TASHA EDWIN FONGONG
  259. TATA JOAN AKWI
  260. TATSINKOU NOUPIK DANY AURELIEN
  261. TCHANA CHOUACHEU HANS MALLORY
  262. TCHAPNGA NANG GUY EMMANUEL
  263. TCHUENDEM KUISSUE THERESE PASCALE
  264. TEGHEM OLIVER AWA
  265. TIMI VERA NUNG
  266. TJOMBE JEAN CALVIN
  267. TOUDA KLA
  268. WASSA NANJI CLAUDINE
  269. WOKOJOSEPH DESIRE
  270. YANA MOLO DIEUDONNE
  271. YANG PELDA
  272. YAOUBA Né(e) Ie 09/10/1987
  273. YATIAARSENE
  274. YAYA BI DEWA
  275. YAYA OUSMANOU AHIDJO
  276. YENGA MATTA RAISSA LOLITA
  277. YOUSSA MBEMAP MOHAMED
  278. YOUWO NELSON ULRICH MICHEL
  279. ZACHARY MELO FORCHU
  280. ZAMBO CLAIRE JEANNETTE
  281. ZE FOUMAN HUBERT ALVIN
  282. ZE MEKA YVES MARTIAL
  283. ZIBI WILLY BERTRAND
  284. ZOBO ONGOLO JULIEN DESIRE
  285. ZONGO MBITA PATRICIA

The oral examination will take place at ENAM, on Saturday 25 July 2020 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.

Related Post

This information can be consulted on the website of ENAM www.enam.cm or on the notice boards of the school main entrances.


I. Section Economie et Finances

Noms et Prénoms

  1. ABOSSOLO THIERRY
  2. ABOUBAKAR MOUSSA
  3. AISSATOU HAMADJANGUI
  4. AÏSSATOU MOUSSA
  5. ALEMBE AYIMA MATHIEU ROSIN
  6. ALI EMMA ABDOULKARIM
  7. ANDOMO ELANGA HUBERT ANTHONY
  8. ANGUIOAA/LLE ABEL
  9. BELINGA BOMBA GABRIEL
  10. BEYINA TANGA ETIENNE JUNIOR
  11. BILOUNGA BOKOALLA CLAUDINE FABIOLA
  12. BIWOLE AHANDA PATRICK MAGLOIRE
  13. BUDZEE SOLOMON MBIYDZENYUY
  14. DJAKBA GAISSALA
  15. DJANGUE RAMSSES
  16. DONGMO YENEDA FRANCIS
  17. ESSOMBAJEAN PIERRE
  18. EVIAN ALBERTINE BIBIANE
  19. EWANE EHODE FRANKLIN
  20. GORSOU MOHAY PAYE PATRICK ARTHUR
  21. GUEOANA TAKA ADAM
  22. GUENGME FEINKETI AURELIEN CREPIN
  23. HAMIOOU MOHAMAN DAIROU
  24. IDRISSOU SOULEMAN
  25. KAMDEM TAKA GILLES FLAUBERT
  26. KAMENI ELIANE PARFAITE
  27. KINGA GILBERT KOTEM
  28. KINGE THOMPSON MOLONGE
  29. KUTNIEM ABDEL AZIZI
  30. MAGNY FRITZ TANNY
  31. MARYAM SALI GONI
  32. MATTA IOILETTE
  33. MBALLA AMBELA PIERRE-CLAUDE ALEXIS
  34. MBALLA MESSINA CHRISTIAN EOGAR FRITZ
  35. MBOUOOU NDZANA SANDRINE
  36. MESSI MFEGUE CHRISTEL
  37. METUGE ELVIS
  38. MOUKOKO MBONJO FRANCK ISAAC
  39. MUJINGNI JULIUS FOMBE
  40. MVEYO EFOUA KATY AUGUSTINE Epse KANGA I NGUIDJOL
  41. MVOTO SAMBA AGNES ROLANOE
  42. NDAM NJIPOUAKOUYOU KARL PATRIK
  43. NGO BASSOM LIMA VALENTINE DIANE AURORE
  44. NGUESAP NDIFOR-FOBISI RUTH
  45. NNANE ERIC SUMELONG
  46. NNANGA NOUBOUOSSIE GERMERE
  47. NSANGUE PRISO HERMANN ALBERT
  48. NTOLO JEREMIE
  49. NYING PAUL KWANG
  50. ONGUENE PATRICK DUVAL
  51. OUMAROU BELLO
  52. OWONO FRANK LIONEL ARMEL
  53. SEMENGUE PIERRE LIONEL
  54. TANG GEORGES CHRISTIAN
  55. TAYO EMILIA ANOH
  56. TCHANTCHOU WAGUE JOHAN LANDRY
  57. TITI’I DOMINIQUE LINDA
  58. YELLEM PATRICK CARINGTON
  59. YOUBI UNEL
  60. ZAKIYATOU HAMADOU
  61. ZOBO WINNNIE CHRISTIANNE DOMINIQUE
  62. ZONGO ABANDA PHILIPPE ANTHONY

II. Section Administration Hospitalière

Noms et Prénoms

  1. ALIOUM SALI
  2. AMOUGOU BRICE THIERRY
  3. ASSOGO MVONDO SIMON PIERRE
  4. ATONGAPAI DIANA
  5. AWOA MVONDO DESIRE
  6. BABETHE ZOCK A MANSSIE NATHALIE
  7. BANEN NKAN ROMEO
  8. BEKONO EKOMO PHILOMENE LISE’ITE
  9. BILLONG BERNARD THEOPHILE
  10. CHEDJOU JUSLAIN ALBAN
  11. DAIHOUAL GARLAN ANASTHASIE
  12. DZELAMONYUY ARISTIDE
  13. EBENDE BANGUE ISABELLE MIREILLE
  14. ENGOANG ASSOUMOU LAURA
  15. EVA MPENDE CLET BONOR
  16. EYENGA MENOUNGA CECILE ARLETTE
  17. GUELO ADJOTA JOHNNY MAX
  18. HADASSA ESTHER
  19. HADIZA OUALE HADJI
  20. HALIMATOU HAMIDOU Epse ISHAGA SOULEIMANOU
  21. HILE III SADJO ALLIANCE
  22. IDRISSA LAWANE
  23. KOUM ACHILLE HERVE VICTOIRE
  24. KOUOPIT AHMED FAKI
  25. MAMA LYDIE JEANNIPHLORE Epse BABE DANKI
  26. MASSEMKE YOUAH GLADYS MALOVE
  27. MBANG ESSONO DESIRE AURELE
  28. MBEA DE MASSOK JEFF JORDAN
  29. MBEINKONG HALLE
  30. MBOMBELE MBOMBELE NINA DARISCA
  31. MELO ADAMU FORCHU
  32. MEYO INES ROLANDE
  33. MIRINDJOUK BENJAMIN
  34. MPALLA LODOM CLAUDE APOLLONIE
  35. NDOUM STEPHANE
  36. NGANJE NGOWO LYNDA Epse METUGE MICHAEL NYOME EWANE
  37. NGNIWET HOUMVEGUIO GHISLAIN OSCAR
  38. NGO BALEP SOPHIE NAOMIE
  39. NGUETNA CHUBAMOUN FATIMA
  40. NJIE ANDREAS MAUME
  41. NKENGLA HAZEL NGWI Epse AWA NTANG FONKAM
  42. NYEP HEUTCHO CARINE JOELLE
  43. NZEUTCHO JEAN ALBERT
  44. NZOKOU LEONCE NOEL
  45. OBILE BIDIAS MADELEINE
  46. SEBE MELANGUE AMBROISE STEPHANE CEDRIC
  47. SIGNI TSAGHOJERVE
  48. TAKA NGADJA ELIE
  49. TAMAFOR ELVIS NDOHNWI

II. Section Administration du Travail

Noms et Prénoms

  1. ABENG SONIA NATACHA
  2. ABOYAWAH PASCAL
  3. AKAMBA BIWOLE YANNICK
  4. ASSOMO DOB ANGELINE VANESSA
  5. AZEMEKIEH RUDOLF FORLEMU
  6. BANANG FATOING
  7. BEYALA ESSOMBA CLEMENTINE JOSIANE
  8. BINAM JEAN LOTH STEEVEN
  9. BOMNDA WILLIE ANGELO
  10. CHI BOMA
  11. DIBANGUE KATHY
  12. DOREEN NDIMBARAH OROCK
  13. ENGAMBA MPAK SUSIC WILLY
  14. ETEME JOCELYNE AMBROISE
  15. FANS VALERIE JOELLE
  16. HABIBA AHMADOU Epse SOULEYMANOU BABADJIKA
  17. HALIMA MOURDJANA
  18. HARA BORTOUANG
  19. KALATI NGWA ANNE OLIVE GAELLE
  20. KARCHE MARIAMA
  21. LAYEBE PALOUMA AIME
  22. LIBOG LI LIM IVJEAN AUGUSTIN
  23. MALUCHA WALTER CHAMA
  24. MAMADOU
  25. MANDI PENDA CELINE
  26. MBATOUMOU JACQUES CHARLES
  27. MBOMDA DJOMENI CASIMIR HONORE
  28. MENGUE MENGUE ADELE ROSELYNE
  29. MOHAMADOU RABIOU
  30. MVOMO ATYAM ESTELLE GRACE
  31. MVOUNI ZAMBO CLAUDIA ORNELLIE
  32. NANA NGASSAM CLAUDE DANIELE Epse NANA TCHITCHOUA
  33. NCHOUNDAP LIMBEPE LADIF Epse MIMCHE NGAMBE IBRAHIM
  34. NGAH BEKOLO BRENDA
  35. NGAKONDOU DALLE FRANCIS HERBEAU
  36. NGHOPAICHIA EMMACULATE TIEMBEH
  37. NGO BINAM MICHELINE
  38. NGOUMA CELESTINE SAN DRINE
  39. NKOEMBANG-ME-NKOUM BRICE HERBERT
  40. NTSAMA EKODO ANNE LISE REINE
  41. OYONO MIMBANG ANNE AISSA
  42. TATAH ELVIS SHULIKA
  43. VONDOU DANIEL

II. Section Administration Parlementaire

Noms et Prénoms

  1. ABBAS MOHAMADOU OUSMANOU
  2. ABOUBAKARY ABBO
  3. AWOUDA CRISTELLE
  4. BABIKIR ISSA
  5. BADENAJOEL
  6. BELLA MBENG HERMINE
  7. BENGONO MINLO MARIANE
  8. BETOUMBE KOUMAHAN CHARLÈNE JUNIE
  9. BEYE FOUMA TANGUY WILFRIED
  10. BEZANKENG LIONEL BEZANKENG
  11. BINYE NDJEE BORIS PARFAIT
  12. DOMBOUO MBOUOMBOUO MARIAMA
  13. ENGAMBA EMMANUEL DELESQUIN
  14. EPENZA AKAMA CHRISTELLE
  15. HAOUA EPIPHANIE LINDA
  16. LUKONG USHENO KIVEN
  17. MAFO NJOUM ARIANE
  18. MALONGUE ELISE GHISLAINE
  19. MATRIBAI MICHEL MICHEL
  20. MBEMBE MBONG VENNESSA MUNGE
  21. MIKPOK MIKPOK DONALD
  22. MONGO MBOCK BAYIHA PHILIPPE JOSEPH
  23. NEH ANGWAFO
  24. NGA’AH LINDA BAKO
  25. NGBWA ABESSOLO ALBERT LE GRAND
  26. NGHOGUEM WAFO EMMA VANESSA
  27. NGOAN KELE ARLETTE CLOTILDE
  28. NGOUL MBONDI THIERRY
  29. NYANDONG HERMINE MILEINE
  30. NZALA CARINE
  31. OUANGSO BENOIT
  32. OUSMAN GLAVDA
  33. ROUGAYATOU MAMOUDA
  34. SADJO WAMBE STEEVE
  35. SAMYONG PATRICK FRANCIS
  36. SINGWA BERTINE
  37. ZANG MINKONDA JULIE NADEGE

The oral examination will take place at ENAM, on Monday 20 July 2020 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.

These informations can be consulted on the website of ENAM www.enam.cm or on the notice boards of the school main entrances.

ENAM Results 2021 Administrative Division Cycle A recruitment of 170 Pupils (Admissible) Cameroon

Version Français (French)

Categories: Official Results
Kamerpower: Kamerpower est un hub pour les étudiants, les demandeurs d'emploi et l'annuaire des bourses d'études. Le site fournit des informations informatives gratuites concernant les concours, des opportunités éducatives, Universités, Résultats, Jobs, Stages, Épreuves, Conseils etc, Le meilleur endroit informatif au Cameroun, l'Afrique et africains dans le monde entier.
Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*