ENAM Results 2021 Cycle B Court Registrars Magistracy and Court Registry Division Cameroon recruitment of 60 Pupils for the 2021-2022 MINFOPRA (admissibe)

RÉPUBLIQUE DU CAMEROUN
Paix – Travail _ Patrie
MINISTERE DE LA FONCTION PUBLIQUE
ET DE LA REFORME ADMINISIRATIVIE
MINFOPRA CAMEROUN

ENAM Results 2021 Cycle B Court Registrars Magistracy and Court Registry Division Cameroon recruitment of 60 Pupils for the 2021-2022 MINFOPRA (admissibe)

No 00089 / ENAM/ DG / Yaoundé, the 10th August 2020

ANNOUNCEMENT

The Director General of the National School of Administration and Magistracy (ENAM) announces:

The following have been declared successful for the oral part of the Competitive Entrance Examination into Cycle “B” of the of the Magistracy and Court Registry Division, for the recruitment of 60 Pupils for the 2020-2021 academic year.

In alphabetical order they are:

Related Post

I – Candidats Externes (50 Places)

Noms et Prénoms

  1. ABAICHO ABAME
  2. ABEMBOM TEDJI NUELA
  3. ABENG ESSOMBA JEANNETTE SANDRINE
  4. ABOUANG ELODIE NINA
  5. ADAMA DJIBRINE Epse OUSSENI SALHATOU
  6. AKONO JEAN PIERRE
  7. ALASSAN HAMADOU
  8. AMENDA NKOTO LANDRY
  9. AMOUGOU MBARGA ERNESTINE HERMIN
  10. AMVAM EKANGA EMMA STELLA
  11. ANDOSEH CHRISTELE
  12. ANKOMBONG DIODEUL PATRICK
  13. ARAWENKA HAMAN CLARISSE
  14. ASMAOU SOULE SAMIRATOU
  15. ASSAH FOMBIN LEKEAZONG GERALDINE
  16. ASSOMO DOB ANGELINE VANESSA
  17. ASSOUALAYE DAVID
  18. ATSINA YAMEBOUK NARCISE
  19. AWOUDA CYRILLE DESIRE
  20. AYE THERESE STEPHANIE
  21. AYEMELE ZAMBOU CARLOS LAZARE
  22. BADISSAYA SANDRINE Epse ASHU TAMBE ABANG THOMAS
  23. BAGOUP WATBO CH RYSTELLE VAN ESSA
  24. BANGOLO GAMS RUPHIN
  25. BELIBI PHILIPPE
  26. BELLA NGA FABRICE
  27. BEYALA NDZANA ARIELLE DESIREE Epse MVINDI MVINDI FLORENT
  28. BISSA MARIANNE RODRIGUE REINE
  29. BLESSING MBUH TEYIM PILA
  30. BOMBAJEAN MICHEL
  31. BOUBAKARY SA’I’DOU
  32. CHEDJOU JUSLAIN ALBAN
  33. CHIAMBAH CONFIDENCE NJANG Epse NKWAIN EDWIN
  34. DASSI MERLAINE JOSIANE EPSE YATCHOUA
  35. DJAGOULA MARTIN
  36. DJASSI WAFO FREDERIC QUENTIN
  37. DJEINABOU DOTIDJO
  38. DJOUMBA BABA
  39. DJOUONZO MEFEYA LUCIENNE
  40. DJUIKUI PETSOPI HERMINE BERNICE
  41. DOUALLA TICKY SYLVIANE LAURENCE FORTUNE
  42. DOUMTSOP TAFOUYEM BENEDICTE
  43. DOWANG DIEUDONNE
  44. EBOT MARION EBOT
  45. EGO LAZARUS MBEJA
  46. EKWEDE NGEME LEWIS BODELIN
  47. EKWOGE GILBERT NSIOGE
  48. ELIVE LUCAS NYOKI
  49. EPETI’I KOMBI AGNES YOLANDE
  50. ESANDEM CHARLES FUANYI
  51. ETHEL EFETI NGOMBA
  52. ETONG BEATRICE NICOLE
  53. ETOUKE NJILLE ALAIN CAMILLE
  54. FABILOU ALASSANE
  55. FONYUI NOEL
  56. GARSIA HAKASSOU THIERRY
  57. GRACE BECHUNG KUMFA
  58. HADIZA OUALE HADJI
  59. HAOUA NADOUGUE LAMGNALE
  60. HAPSATOU ABDOULAYE EPSE OUSMANOU MOUSSA
  61. HASSANATOU MAL MOUSSA KODA
  62. HAWADAK BENJAMIN
  63. IHANE EWIGE VIRGINIE
  64. KITIO SALOMENE NGWEGNI
  65. KODA ALBERT
  66. KOUMESSAS EBA CHANCEL ROLANDE
  67. KOUNY EBONGUE EMILIE SANDRA EPSE EBONGUE MILONG
  68. LHABA PATRICK
  69. LOUANGA CLAIRE STEPHANE JOSE’ITE
  70. LUAM ABEL KUM
  71. MA – AGBOR NTUI MIREILLE BLANCHE
  72. MADUH ANGELE COLETTE
  73. MAKOUGANG FONGANG ROSINE
  74. MAYA NIALEPA EDWIGE JUNIE
  75. MBANGONG JEAN
  76. MBANI MVOGO BARBARA
  77. MBANJONO PAUL MBOUNBOUGHO
  78. MBARGA MBARGA CELESTIN MARTIAL
  79. MBAZOA CLEMENTINE GINETI’E
  80. MBEZELE MENDJONGO HELENE FALONE
  81. MBOMO MFEGUE CEDRICK
  82. MBON DIANE STEPHANIE
  83. MBOTOUTOU METSAME MYLENE Epse NKAL
  84. MBULLE NGWESE PAMELA
  85. MEKA SALOMON DONALD BRAD
  86. MENGUE ROSE LEOCADIE
  87. MESSINAJEAN PAUL
  88. MESSOBO NGONO MARGUERITE BLANCHE
  89. MESUMBE ODILIA MPODE
  90. MFONO ASSAKO PRISCA AURELIE
  91. MIENGA KOUM EUGENE HERMES
  92. MIYERO ZOTI MINETTE
  93. MOBE REGNIER ARISTIDE
  94. MOLO ATOUBA MARCELLE SOLANGE
  95. MONGLO DAMBA
  96. MOUSTAPHA SALI
  97. MOYOPO NOUMSI AGAR Epse EBALA
  98. MPESSE ADRIENNE
  99. MUSONG MIRANI MBAHTANG
  100. MVE ARNOLD DIDIER
  101. MVE EBANDA DANIEL GEORGES GAETAN
  102. MVONDO MVONDO ARLETTE
  103. NDE ARTHUR
  104. NDEDI LYDIENNE VANESSA
  105. NDINGONG ROBERT KEBUH
  106. NDIWANJE TECO-O WILSON NCHUNGKOH
  107. NDO MVONDO ARMAND
  108. NDONGO NTOUBA JANSTELLE OLIVIA
  109. NGA SUZANNE FLORENCE
  110. NGIMBOUS ODILE LARISSA
  111. NGO NJEL DERBOISE
  112. NGO BILONG BI NJEM VICTOIRE Epse MEKANG ATAH FRANCIS
  113. NGO MBOM JACQUELINE
  114. NGOA XAVERIE
  115. NGONGBA BARCLAY BONG
  116. NGOUAKI MARTIN PAPINEAU
  117. NGOUEN MOULIEM NAFISSETOU
  118. NGOUFO SIGNOU YVES EMMANUEL
  119. NGOUMBLE ALAIN JIRES
  120. NGUETSEY MOFFON DEUGA ISABELLE CHRISTIANE
  121. NGWA SILVANUS FRU
  122. NJIE TAMA EMMANUEL
  123. NKENG FLORENCE BEGANGACHA
  124. NKENG NKOT CRESCENCE
  125. NKENMEGNE LIONELLE ELYSEE
  126. NKOLO MBOUN MARIE CELINE
  127. NSANGOU CHOUAIBOU
  128. NTENJOUEN NOUNGBOU AWAWOU
  129. ONDJA’AJOEL LANDRY
  130. ONGODO ALEXANDRE PARFAIT
  131. ONONEMANG JOSE NOEL
  132. OUSMANOU MANSOUROU
  133. PABAME ANDRE
  134. SALIHOU ALKALE
  135. SIDI BOUBA ALEXIS
  136. SODEA GUITE BAKARI DONALD
  137. SONO EPANGUE LISE ROCSANE
  138. TADJUIKEM HONORE MARTIAL
  139. TAMKO MOTIO CORINE
  140. TANYI ENOW NELSON MANDELA
  141. TAO OLIVIER
  142. TCHAMENI NADEGE FLORE
  143. TCHAPGHEM MARIE-PASCALE
  144. TCHEGOUE WAGOUM TERACLESSE JUNIOR
  145. TCHUENWA INGRID GAELLE
  146. TSOUNGUI BOULI PAULIN ALBERT
  147. WASSA NANJI CLAUDINE
  148. WAWA NGUILEFTA ALVINE
  149. WENGIEH RAYMOND
  150. YAMB MBONDO
  151. YANI BENEDICTE
  152. YINIKEH GIYOH PERPETUA
  153. ZANGA PHILOMENE MARLYSE
  154. ZE BERTRAND MARTIAL
  155. ZOUMBE SIMONE GLAWDYS

I – Candidats MINDEF (10 Places)

Noms et Prénoms

  1. AHOUAMA AGNES TAIBE
  2. ALIMA MINKULU MARIE HORTENSE
  3. AMANIE USMAI’LA NGORAN
  4. BELINGA AMBROISE SERGE
  5. DEOYOM BERTIN
  6. FAIRA DENIS
  7. KAMGA KAMTCHOUENT ANDRE NELSON
  8. KUE DEFFO SIMPLICE
  9. MBAMAJEAN WES
  10. MINKANE MONIQUE LILIANE
  11. NANGA SAFE PIERRETI’E
  12. NKOMBOA HENRI JOEL
  13. NUMBISSI LUCIENNE ETADEPAYA
  14. NZEFA TCHATCHOUA PIERRE
  15. SANY ESSOME SAMUEL
  16. TOUDJANI Né(e) le 25/02/1989

The oral examination will take place at ENAM, on Wednesday 12th of August 2020 at 08:00 am. The eligible candidates are expected to be present at 07:00 am prompt at the great amphitheater with their national identity card.

These information can be consulted on the website of ENAM www.enam.cm or www.kamerpower.com or on the notice boards of the school main entrances ENAM.

ENAM Results 2020 Cycle B Court Registrars Magistracy and Court Registry Division Cameroon recruitment of 60 Pupils for the 2021-2022 MINFOPRA (admissibe)

Version Français (French)

Categories: Official Results
Kamerpower: Kamerpower est un hub pour les étudiants, les demandeurs d'emploi et l'annuaire des bourses d'études. Le site fournit des informations informatives gratuites concernant les concours, des opportunités éducatives, Universités, Résultats, Jobs, Stages, Épreuves, Conseils etc, Le meilleur endroit informatif au Cameroun, l'Afrique et africains dans le monde entier.
Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*