Results of Biomedical and Health Sciences University of Ngaoundere 1st year Faculty of Sciences 2021-2022

Results of Biomedical and Health Sciences University of Ngaoundere 1st year Faculty of Sciences 2021-2022.

REPUBLIC DU CAMEROUN
Paix – Travail – Patrie
MINISTERE DE L’ENSEIGNEMENT SUPERIEUR
SECRETARIAT GENERAL

COMMUNIQUE No. 50352 / MINESUP /SG/ DAUQ/SDEAC OF 5 OCT 2020

To admit candidates into the first year of the Biomedical and Health Sciences at the Faculty of Sciences of the University of Ngaoundere, for the 2020-2021 academic year.

The Minister oingher Education hereby announces:

Subject to the presentation of the originals of their certificates, the following candidates, listed by cycle and alphabetical order, have been declared successful in the competitive entrance examination into the first year of the Biomedical and Health Sciences at the Faculty of Sciences of the University of Ngaoundere, for the 2020-2021 academic year:

A – FILIERE SCIENCES BIOMEDICALES /BIOMEDICAL SCIENCES
Liste principale /Main list

Continue at the numbers 

Related Post

A – FILIERE SCIENCES BIOMEDICALES /BIOMEDICAL SCIENCES
Liste principale /Main list

Noms et Prenoms

  1. ABBO ADJI DJEINABOU
  2. BALKISSOU BELLO
  3. BELLA SAGA CRESCENCE VANESSA
  4. DJAMILATOU IYA
  5. ETETAMA NYEMEG LOUIS VICKY
  6. HAMADOU BOUBAKARI
  7. HASSIMI MOUSSA
  8. HOUNEDJA AMADOU
  9. ISSAKA SALI
  10. KUISSEU TCHOUBAYO MELISSA INGRID
  11. MADAKOUA
  12. MALOUM SOULEYMANOU
  13. MAMB BOBDJAL CLAUDE BERTRAND
  14. MBOCK CLAUDE VERDIANE
  15. MFOUT GISELE LEONIE
  16. NDZIE NANG NATACHA
  17. SAIDOU ASTADJAM NABILA
  18. TCHIENGANG JUNIOR CEDRIC
  19. TERTULLIEN DARLHIN ETO
  20. WAITA VILDINA PRISCA CLEMENCE

Liste d’attente / Waiting list (par ordre de mérite / By merit)

  1. NGABU NGUETNKAM ELIE ELIHU
  2. ABOUBAKAR EL-WAÏS
  3. ANGONEMANE ELE JEANINE VANELLE

B – FILIERE SCIENCES MEDICO-SANITAIRES / HEALTH SCIENCES
Liste principale / Main list

Noms et Prenoms

  1. AMINATOU MOUSSA
  2. AYISSI NYEBE STEVE LOIC
  3. BOBBO SOULEYMANOU YAWA
  4. CHOUPO KUATE PATRICK AURELIEN
  5. DALLA FOBANE WILLIAM
  6. DJOB LI NYOBE GABRIEL BENOIT
  7. GUEPELBE SERGE OLIVIER
  8. HADJA MAÏRAMOU
  9. MABREY PRUDENCE
  10. MEGOUEN MINSSONE DOMINIQUE
  11. NGALDEU NOUPOUE ALEXANDRA GEORDIE.
  12. NKO’O MBONOMO JEAN JOEL KEVIN
  13. NTOUBA MINONE PATRICIA
  14. OUMAROU DANG-ADJOUMI
  15. ROUKAYATOU MARAEA
  16. SEKVOU GENESSIS ERIC.
  17. SOUAiBOU DIDJATOU BARKINDO
  18. TCHOL-CANE SOUMAYE MOÏSE
  19. ZAÏNAB YOUSSOUFA
  20. ZO-NAM ADAMOU SAMSON.

Liste d’attente / Waiting list (par ordre de mérite / By merit).

  1. RAPHAEL VOUNWEL
  2. MAÏ AWE THERESE

Successful candidates are invited to go to the Admission ’s Office of the Faculty of Science of the University of  Ngaoundéré latest 8th October 2020, for registration formalities. Otherwise, they Will be replaced by those in the waiting list according to merit.

 Results of Biomedical and Health Sciences University of Ngaoundere 1st year Faculty of Sciences 2021-2022.

concours www.minesup.gov.cm Portail MINESUP

Categories: Official Results
Kamerpower: Kamerpower est un hub pour les étudiants, les demandeurs d'emploi et l'annuaire des bourses d'études. Le site fournit des informations informatives gratuites concernant les concours, des opportunités éducatives, Universités, Résultats, Jobs, Stages, Épreuves, Conseils etc, Le meilleur endroit informatif au Cameroun, l'Afrique et africains dans le monde entier.
Related Post