Cameroon General Certificate of Education (GCE) Cameroon GCE Results 2019

GCE Results 2019 A/L Cameroon “A” Advanced Level General

Passed In 4Subjects: 18
BANNI BENEDICTA MUNTUNG ENG-B,LIT-D,HIS-C,PHI-B (4)
KONFOR RACHEL BOKAH ECO-B,GEO-D,HIS-C,PHI-B (5)
NFOR WILLY LINWE BIO-C,CHE-B,PMM-D,PHY-D (6)
EKU-ELUME DESMOND ECO-B,GEO-E,HIS-B,PHI-D (7)
NDAKE NADESH NJUNJU BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-E (8)
BWAMBA GODICIDE MBO-OH BIO-C,CHE-C,GGY-C,ICT-D (9)
BLESS TANI BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-B (10)
NGEH BENOIT KILLAH BIO-B,CHE-E,FSN-B,PHY-E (11)
NGWANG PETRA NKFUNJE BIO-C,CHE-D,FSN-B,PMM-E (12)
GAMGBEN ZEBULUN KOMSAH BIO-D,CHE-D,PMM-C,FMA-D (13)
KOPSIP ELVINE KIMBI ENG-E,LIT-C,HIS-D,PHI-C (14)
SAKBO NANCY TSIBE BIO-C,CHE-C,PMM-D,PHY-E (15)
NFOR NICOLINE KIKWI BIO-D,CHE-D,PMM-D,FMA-E (16)
GHAMUI KERLCY ARINWI ECO-E,ENG-C,LIT-E,HIS-E (17)
NGWAYI LYDIA NJIKOP ECO-D,GEO-E,HIS-E,PHI-D (18)
Passed In 3Subjects: 37
NDICHO NELLY NDFUNJI ECO-A,GEO-C,HIS-B (1)
NJI HERIBERT MBONG BIO-B,CHE-C,GGY-B (2)
JITI YVONNE CHECHE ECO-A,GEO-D,HIS-B (3)
TANGEM ROBIN-CLIFFORD NDICHO ECO-C,GEO-C,HIS-B (4)
MUSA GILDAS GIWA BIO-A,CHE-C,PMS-D (5)
DIMLA STANLEY FAI BIO-B,CHE-D,PHY-C (6)
SABO BRENDA MBULI BIO-C,CHE-C,PMS-C (7)
FUENUNYOH LAWRENCE CHIE BIO-D,CHE-D,GGY-A (8)
NJONG ABANDA DIRANE BIO-D,CHE-C,GGY-B (9)
GUYSIH CLIFFORD NANJI BIO-B,CHE-C,PHY-E (10)
SHEY VALERY TANKO BIO-C,CHE-C,PHY-D (11)
SOUMAYYA ZAINAB NYAH KANFON BIO-C,CHE-C,PHY-D (12)
ARRABISON FELEKILOH TANGWA BIO-C,CHE-C,PHY-E (13)
ABUA VALENTINE MBOWA ECO-D,GEO-D,HIS-C (14)
SIMO NKENGNE BORIS EVRARD BIO-C,CHE-C,CSC-E (15)
GWEI GOLDER CHEWE ECO-D,GEO-D,HIS-C (16)
ABU AMINA WINTOH ENG-C,LIT-E,HIS-C (17)
ADAMU JEANEVETTE MAKOR ENG-B,LIT-E,HIS-D (18)
NSABU ELECTA MBONG BIO-E,CHE-D,FSN-C (19)
NDANGO BELINDA DIJAH BIO-E,CHE-E,GGY-B (20)
ASENGE HILDA NDABU ECO-C,LIT-E,HIS-D (21)
WUNO SANDRA KABIT BIO-C,CHE-D,PMM-E (22)
ISA HASSAN AHMADU BIO-E,CHE-D,GGY-C (23)
NSAH GIFT NYEH BIO-E,CHE-D,PMS-C (24)
NTONGI DAMUE DESMOND BIO-D,CHE-D,GGY-D (25)
MUAYO MARITINE YODE BIO-E,CHE-E,GGY-B (26)
CHUYE COLINS NDI BIO-D,CHE-D,GEO-E (27)
NGEH EVANS SAHNDA ECO-D,GEO-E,HIS-D (28)
NFOR LAKEYIKEMISI YIMISI ECO-D,GEO-E,HIS-E (29)
SHEY PROMISE NKEH ECO-E,LIT-D,HIS-E (30)
JATO ZITA YAAH BIO-E,CHE-D,PHY-E (31)
KONFOR SILVIE MUNYAP BIO-E,CHE-D,PMM-E (32)
NFOR RODRICK NDI ECO-E,HIS-D,PHI-E (33)
NUNNI USMANU ECO-E,GEO-E,PHI-D (34)
BAWE LAETISIA MENGLA BIO-E,CHE-E,PMS-D (35)
NDAMO LOUIS NTHEFI ECO-E,GEO-E,HIS-E (36)
NFORKEMBA JUSTICE YUKWA PMM-E,PHY-E,CSC-E (37)
Passed In 2Subjects: 27
IDIRISU NUHU ECO-C,GEO-C (1)
PAULINA NKENA FUH CHE-D,GGY-C (2)
MBURLI SAMBA NOELLA BIO-D,CHE-C (3)
NGWANG JUSTINE NYUYDZI BIO-C,CHE-D (4)
BERNGE ELOYSE WIYKIYNYUY BIO-D,CHE-C (5)
SHEY GODWILL YUSINYU CHE-D,GGY-D (6)
KINTANG AFANYU BIO-D,CHE-D (7)
ABDUL KARIMUN SHEY BIO-D,CHE-D (8)
KEYI ANITA ALIMA MBAVIO BIO-E,GGY-C (9)
KAWU PRODENCIA NYINCHE CHE-E,GGY-C (10)
NGAH BASIMATH ATARIBEY BIO-E,GGY-C (11)
NDUKONG THELMA YAAH GEO-E,HIS-D (12)
MBOCHU BELLO MBOCHU BIO-E,GGY-D (13)
TAMNJONG BELTINE MUYER BIO-E,CHE-D (14)
KOKO YANICK CHUYE BIO-E,PMS-D (15)
JEROLINE NTALA BIO-E,FSN-D (16)
NDUKONG MIRIELLE MUNCHO ENG-E,HIS-D (17)
NFORMI PRINCEWILL PASCAL TANYU CHE-D,PHY-E (18)
KIDAYEH GISELA KOYEH BIO-D,CHE-E (19)
TANJONG DANIEL NKENDA BIO-E,GGY-D (20)
NDI NADESH MBULI LIT-E,HIS-E (21)
ENOGO OBEDIENCE MBURLI CHE-E,FSN-E (22)
KONFOR RELYNDIS DRELABONG LIT-E,HIS-E (23)
TARLA DRENA CHINIBU BIO-E,CHE-E (24)
NDI STANLY WEPNJE GEO-E,HIS-E (25)
NJAH PASCAL KWEBE BIO-E,CHE-E (26)
NGEBI RITA NJIWA LIT-E,HIS-E (27)
Centre No: 11022 Longla Comprehesive College Mankon
Regist: 18, Sat for 2 or more Subjects: 18, Passed : 12
% Passed : 66.67, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3Subjects: 3
SUANFOR SEVERINE ECO-D,GEO-D,HIS-D (1)
FON KLINSMAAN NGWA ENG-E,GEO-E,HIS-B (2)
MBOUKEU KEMTA CLALICE BIO-E,CHE-E,FSN-D (3)
Passed In 2Subjects: 9
INYANG QUEENATE COLLINS BIO-B,PHY-D (1)
SIRRI PROSPERINE NDE GEO-D,HIS-D (2)
DIANA KINYUY CHE-D,FSN-D (3)
ATEH EMMANUELA NYAMBUH ENG-C,ICT-E (4)
NSANGONG MIRABEL KINYUY BIO-D,CHE-E (5)
NOPEN BLAISE ECO-E,HIS-E (6)
PENN JACQUELINE MEGHA ECO-E,GEO-E (7)
NGEFAH HIEDI ABUCHU ENG-E,HIS-E (8)
ACHENDU MARIE-LOUIS EKWA ECO-E,GEO-E (9)
Centre No: 11025 Our Lady Of Lourdes Secondary School
Mankon
Regist: 37, Sat for 2 or more Subjects: 37, Passed : 37
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 27
TEBOH TESSY ABONG BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-A,ICT-A (1)
TACHANG LIZA VETMIA BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B (2)
NGWA ZIE BRITNEY BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-B (3)
CHINDO BRENDALINE NGOINTOAH
BIO-A,CHE-A,PMS-A,PHY-C,ICT-B
(4)
YEE TATIANA YUFUIY ECO-B,GEO-A,PMS-C,REL-A,ICT-B (5)
ANONG REGINA GABRIELLA FOMBEN
BIO-A,CHE-A,PMM-A,PHY-B,CSC-D
(6)
BI STEFANIE AMBENGWA ECO-A,ENG-B,GEO-C,HIS-B,REL-A (7)
WONJI MAGRETTA AWETUA ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-B (8)
AKONGNWI ALVYNE AKEMVIE CHUNGONG
BIO-B,CHE-B,FSN-A,PMS-B,PHY-D
(9)
NDETSE NOSOG-ASONGWO CONSOLAR
BIO-A,CHE-B,FSN-B,PMS-B,PHY-E
(10)
BERNICE-LESLEY MANKWA’A BAMBO
BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-D,ICT-B
(11)
JENETTE LAUZEN AKWI ANYANGWE
ECO-C,ENG-C,GEO-B,HIS-C,REL-B
(12)
LUM ABONGNWI AMBE BIO-A,CHE-B,PMM-B,PHY-C,CSC-E (13)
249 of 15 Page

Passed In 5Subjects: 27
MARION SEFUO CHWINGUM
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(14)
FRU SHARON BIH -MAHNWI BIO-B,CHE-A,PMM-C,PHY-E,ICT-B (15)
BAH MORIT NGUM ECHECK
BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-D
(16)
JANICE-IMANI ASONG FONEBI
BIO-B,CHE-B,PMS-D,PHY-E,ICT-A
(17)
KAMAYOU QUEEN SEKUNA ECO-D,ENG-B,LIT-C,HIS-C,REL-B (18)
KAMAZHIA JENNIFER KOBUFENE
ECO-C,GEO-C,PMS-D,REL-A,ICT-C
(19)
MENGNJO OLIVE YAYA REMLA
ECO-E,ENG-B,LIT-B,HIS-C,PHI-B
(20)
NDOFEKEH MARY-ALBRIGHT MAFUANG
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-B,PHI-B
(21)
MEGHA LONGLA JERMAINE
BIO-B,CHE-A,PMM-C,FMA-D,PHY-D
(22)
BULAMI MANNYUY NYUYKIMO
ECO-D,GEO-D,HIS-B,REL-B,ICT-B
(23)
CHELSEA AWAH NDUMU BIO-B,CHE-B,PMM-D,PHY-E,ICT-B (24)
ANDIN ASHLEY NDAMUKONG
BIO-B,CHE-C,PMM-C,PHY-D,ICT-C
(25)
NYINGMAH NELLY AKEMBOM
BIO-B,CHE-B,PMM-D,FMA-E,PHY-E
(26)
TCHINDA POKAM GAILE ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-D,REL-E (27)
Passed In 4Subjects: 9
NAMBU MARION ANONG ECO-A,GEO-B,PMS-A,ICT-A (1)
NINGPAH NKONGNI MADELEINE GAELLE
BIO-B,CHE-A,PMM-B,PHY-C
(2)
NEH LYNN NDIKUM CHE-A,PMM-B,PHY-C,ICT-B (3)
TEM CAROLE EKEI ECO-D,GEO-D,HIS-B,REL-B (4)
NDOFOR LEMNWI GEORGIA DALIA BIO-B,CHE-D,PMS-C,ICT-C (5)
ASONGANYI NANCY MANYI BIO-D,CHE-B,PMM-B,PHY-E (6)
NTOBAN LAUREEN THELMA FEH ECO-E,GEO-B,PMS-D,REL-C (7)
AZENUI BLESSING ABONGBAN BIO-C,CHE-D,PMM-C,PHY-E (8)
ABEH SANDRA NAMBU BIO-D,CHE-C,PMM-E,PHY-E (9)
Passed In 3Subjects: 1
ANUTUMANGHO RUTH MAYANI CHE-C,PMM-D,PHY-E (1)
Centre No: 11029 Muea External
Regist: 12, Sat for 2 or more Subjects: 12, Passed : 10
% Passed : 83.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 4Subjects: 1
EJONTAH NANCY ESO ECO-E,ENG-E,FSN-E,HIS-E (1)
Passed In 3Subjects: 3
NAMATA ALFRED CHANENI ECO-B,GEO-E,ICT-B (1)
SHARON LIMUNGA LYONGA ECO-E,ENG-D,HIS-D (2)
ADEIDONG DORIS ADUFAH ECO-E,FSN-D,HIS-E (3)
Passed In 2Subjects: 6
AKAH RUTH AKENGIM ECO-E,FSN-D (1)
VENESSA MOJOKO FOLEBE ENG-E,HIS-D (2)
BIH MARY WOFANG ECO-E,HIS-D (3)
NJUME JOEL EWANG ECO-E,HIS-E (4)
KENGNI MTAPIE PASCALINE ECO-E,HIS-E (5)
NKONGHO ELIZABETH MANCHANG ECO-E,HIS-E (6)
Centre No: 11030 Queen Of The Rosary College Okoyong
Regist: 5, Sat for 2 or more Subjects: 5, Passed : 4
% Passed : 80.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 3Subjects: 1
TAKWO MIRIAM AKUMUNU ECO-E,LIT-E,HIS-D (1)
Passed In 2Subjects: 3
EGO EDUM ANTHIA ENGWO LIT-E,HIS-D (1)
MEKA EVODEN MANYA LIT-E,FSN-E (2)
DOTA GLORY AJE GEO-E,HIS-E (3)
Centre No: 11031 Sacred Heart College Mankon
Regist: 20, Sat for 2 or more Subjects: 20, Passed : 20
% Passed : 100.00, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 15
BAH AWAZI BLESS BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-A,PHY-A (1)
TEBOH TEBOH RYRAN SHALANYUY
ECO-A,ENG-B,GEO-A,HIS-A,PHI-A
(2)
ANGWAH WICLIFF TAH BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A (3)
ANYE TCHOULI CALNE FORKOB
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-B,PHY-A
(4)
ETA KELLY ETA ECO-A,ENG-A,LIT-B,HIS-B,PHI-A (5)
BRICE FORGHAB BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-A (6)
NGU TCHOUALA YANE BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A (7)
NJUNCHOP BONIS NKENGFACK
BIO-B,CHE-A,PMM-A,FMA-C,PHY-B
(8)
MEKONTSO NGOULA SERGE KAREL
ECO-B,ENG-B,FRE-C,GEO-A,PMS-C
(9)
GWANMESIA ERIC KEHBUMA JUNIOR
ECO-C,ENG-A,LIT-B,HIS-C,PHI-B
(10)
ORUH BONZ ORUH BIO-B,CHE-B,PMM-A,FMA-D,PHY-B (11)
NJI WILLIAM ECO-C,ENG-B,FRE-C,GEO-B,PMS-B (12)
MBAMI CARLOS NOUMI ECO-C,ENG-B,LIT-C,FRE-C,HIS-B (13)
TAPA NGOULA ANELKA DAREL
BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-E,PHY-C
(14)
ANYE PRIDE ANGONG BIO-C,CHE-D,PMM-D,FMA-E,PHY-D (15)
Passed In 4Subjects: 2
NJINJOH GLENN FOMBUTU BIO-B,CHE-B,PMM-C,PHY-C (1)
LUKE ALOH YATO KATTE BIO-D,CHE-E,PMM-C,PHY-C (2)
Passed In 3Subjects: 3
DJOUFACK NOUBISSI NELSON GREG CHE-D,PMM-D,PHY-B (1)
TAMBE AKPAMIE EFAMBA CHE-D,PMM-D,PHY-E (2)
NGU SÉBASTIEN TANDI BIO-E,PMM-E,PHY-D (3)
Centre No: 11035 Saint Josephs College Sasse
Regist: 36, Sat for 2 or more Subjects: 36, Passed : 36
% Passed : 100.00, Sanctioned : 1
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 21
RANDY-PRAISE BATEKI NDIFOR
BIO-A,CHE-A,PMM-A,FMA-D,PHY-A
(1)
FOMENKY JASON EWANE ECO-B,ENG-A,GEO-B,HIS-B,ICT-C (2)
PRINCEWILL CHIEBUKA CHIJIOKE
BIO-B,CHE-C,PMS-A,PHY-C,ICT-A
(3)
JOSEPH MOKI MBELLA ECO-A,ENG-C,GEO-C,PMS-B,ICT-C (4)
OBEN KINGSLEY TABEREM
BIO-B,CHE-C,PMM-A,FMA-C,PHY-C
(5)
MUNA DATAH PROSPER BIO-A,CHE-D,PMS-A,PHY-E,ICT-B (6)
GEORGE NKENG TABI NTANGSI
BIO-C,CHE-B,PMS-A,PHY-D,ICT-C
(7)
ENGEMISE LUMA BIO-A,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-C (8)
SALLE-NJUME BRIAN SALLE
CHE-C,PMM-C,FMA-D,PHY-C,ICT-B
(9)
NFOR TREVOR CHIA ECO-C,ENG-C,GEO-E,HIS-B,REL-B (10)
NGOH BERNARD ACHA BIO-B,CHE-E,PMS-B,PHY-D,ICT-C (11)
GIOVANNI PAOLO NASAH AKWARANDU
ECO-D,ENG-D,GEO-E,HIS-B,PHI-B
(12)
249 of 16 Page

261 Comments

  1. Ngosso Tomo Marylin Laetitia December 13, 2019

Give a Comment