Cameroon General Certificate of Education (GCE) Cameroon GCE Results 2019

GCE Results 2019 A/L Cameroon “A” Advanced Level General

Passed In 3Subjects: 73
AJONGAKO WILSON ASAHA BIO-D,CHE-E,PHY-D (50)
TANYI ASHU EGBE BIO-C,PHY-E,ICT-E (51)
NJOCK-TABE STEVEN AGBOR ECO-C,GEO-E,HIS-E (52)
NGUM FABIOLLA NFORH ECO-D,GEO-E,PMS-D (53)
SIH FOSTIN WANGLOH BIO-D,CHE-D,PHY-E (54)
NAOMI MAKANE BIO-D,CHE-E,PHY-E (55)
RACHEAL CHELSE ELOUMOU ENG-D,LIT-E,HIS-E (56)
COMFORT BENEM MBU-TATAW BIO-E,CHE-D,PHY-E (57)
WEPJEH BISMARK KARNGONG ECO-E,GEO-E,HIS-D (58)
ENOW-MOH MONIQUE NJUWKEM ECO-E,GEO-E,HIS-D (59)
MFAWMOR ANDY ETA ECO-D,GEO-E,HIS-E (60)
BATE MAGDALINE AGBOR ENG-E,LIT-E,HIS-D (61)
JERRY MOLEKA MOKUBE SAKWE ECO-E,GEO-E,HIS-D (62)
TEBI SANDRINE ACHICK ECO-E,LIT-E,HIS-D (63)
NDIFOW MELANI NJWENG BIO-D,CHE-E,PHY-E (64)
KIANGNO REINE AIMEE BIO-D,CHE-E,ICT-E (65)
EBAN SYNTHIA OKAM ECO-E,ENG-E,HIS-E (66)
PRECIOUS AJIERO KELECHI ECO-E,GEO-E,HIS-E (67)
CASEY OUMAR SIHNYUY ECO-E,LIT-E,HIS-E (68)
SANUI BRIYAN MUBUELA ECO-E,GEO-E,HIS-E (69)
ASHU KATY BABEH ECO-E,LIT-E,HIS-E (70)
NGWE ERIC MBAH GEO-E,PMS-E,ICT-E (71)
SHU SARAPHINE SIRIE ECO-E,GEO-E,HIS-E (72)
NGUM DIANA ENG-E,LIT-E,HIS-E (73)
Passed In 2Subjects: 65
NJINU LEONARD SMITH NYONKA’ A GEO-A,ICT-B (1)
RUKAYATU ADAMU BIO-B,GGY-B (2)
AGBOR SANDRA KOCU ECO-B,HIS-C (3)
ROMARIC MBENDE JANEA BIO-B,GGY-C (4)
AKURU EMMANUEL TOCHE GGY-B,ICT-C (5)
BESONG KELLY AKO AYA BIO-B,GGY-C (6)
ELANGWE CATHERINE BESUMBU BIO-A,PHY-D (7)
GERMAIN SAKWE AGWU BIO-C,FSN-B (8)
ESUA MBIADOU MARCEL MARVEIL BIO-B,PHY-D (9)
LARISSA OBASE TEMBI BIO-C,GGY-C (10)
BEONGO BLESSED JOHN ECO-B,PMS-D (11)
MOKUBE SALLY BOANGWES BIO-D,FSN-B (12)
DIPITA EKAMBI MUKETE ECO-D,PMS-C (13)
LIGBWAH GILLIAN NGOWO BIO-C,FSN-D (14)
TIFUH NIBRIGHT NGUH BIO-C,FSN-D (15)
OBI ELIZABETH AKO GGY-D,ICT-C (16)
AJUH FOCHO KEVIN BIO-E,GGY-B (17)
TCHEWA MARIE LAURE ENG-B,LIT-E (18)
WEPNGONG THECLA BENYUKLE BIO-B,PHY-E (19)
EBONEGHENE JONES EBUSA FSN-C,ICT-E (20)
MBUAZEA PETINO BIO-D,FSN-D (21)
MUKWELLE COMFORT MBONE LIT-D,PHI-D (22)
AMAKA PROMISE AGHAEZE BIO-C,ICT-E (23)
METAH MARINUS BIO-E,FSN-C (24)
AYUK NKAM JUSTINE ECO-D,HIS-D (25)
CHIMOLUH BRANDON STAR ECO-C,ENG-E (26)
AGBOR JECOLIAH TABOKOW LIT-E,HIS-C (27)
MBONG ARMSTRONG MBONGO BIO-E,CHE-C (28)
OTUAYUK CHARITY MBUOBEN EBIKA BIO-D,FSN-D (29)
DIKONG AKWO BILL JEFFERSON ECO-C,HIS-E (30)
ANANE FELIX EKANE ECO-E,GEO-C (31)
OJONG AYAMBA VIOLETE NCHUNG BIO-E,ICT-C (32)
NDI FRANCIS MANJE CHAISSEM PHY-E,ICT-C (33)
MOKOLE PAULINE FULE ECO-D,HIS-E (34)
NDIP BRANDON AGBOR ECO-D,GEO-E (35)
BUKA MOLI BINDAKA ECO-D,HIS-E (36)
CHEBI RANDY BERINYUY LIT-E,HIS-D (37)
YENIKA EMMANUEL TITANG ECO-D,HIS-E (38)
AMIH ROLAND MUA BIO-E,FSN-D (39)
ASSOH MERCY BIO-D,PHY-E (40)
ABRAHAM AMARAH CHUKWU ECO-D,HIS-E (41)
MESUE ELVIS EKANDILLE BIO-E,PHY-D (42)
AGBOR JULIUS EBOT ECO-E,GEO-D (43)
FAITH HAWA FOMONYUY BAME BIO-E,FSN-D (44)
OBIE OBEN NCHENGE JULIETTE CHE-E,PHY-D (45)
MUKWELLE PALVIN MBONE CHE-D,PHY-E (46)
NDUNDAT AHMED SALIM MBINWI BIO-D,CHE-E (47)
AGBOR EBEN ANGELO BIO-E,FSN-D (48)
NELLY AYAMBA AGBE LIT-E,HIS-E (49)
MARVELOUS IGWE ECO-E,PHI-E (50)
NGAH ANEH CARL LIT-E,PHI-E (51)
SYNTHIA BAROME OBEN ECO-E,GEO-E (52)
TABI YANICK TAMBO ECO-E,GEO-E (53)
ETTA ASHLEY BESSEM GEO-E,ICT-E (54)
NDUBU RICHARD ATTAH EGBE ECO-E,HIS-E (55)
TABE VICTORINE SHETU ECO-E,HIS-E (56)
OROK BATE DANNTE EBOT CHE-E,PMS-E (57)
BATE ENERSTINE NCHANG HIS-E,PHI-E (58)
SAKEM BODRUINE ECO-E,HIS-E (59)
NJINEH FAVOUR ALEAH LIT-E,HIS-E (60)
NZELLE NTIEGE MELISSA ENG-E,HIS-E (61)
OKEREKE SHEILLA OZIOMA ECO-E,HIS-E (62)
RELINDIS NGWINWAREH NGAMBOUG ECO-E,ENG-E (63)
OJONG RAWLINGS AGBOR ECO-E,HIS-E (64)
AKO LAWRENCE TONYE BESSONG ENG-E,HIS-E (65)
Centre No: 11017 City College Of Commerce Mankon
Regist: 24, Sat for 2 or more Subjects: 22, Passed : 15
% Passed : 68.18, Sanctioned : 2
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 2
AWUNGLEFEH GODLOVE NKEMASONG
ECO-C,LIT-B,HIS-B,REL-B,PHI-B
(1)
ANGWANTU MELY-JANE ANTIMY
ECO-D,ENG-E,GEO-D,HIS-C,PHI-E
(2)
Passed In 4Subjects: 5
ENJECK MBEH CLEOPATRA CHE-B,PMM-B,PHY-C,CSC-C (1)
BENG HERODINE ZOW ECO-C,LIT-D,HIS-B,PHI-C (2)
NJONG BRANDON FONGANG ECO-D,LIT-E,HIS-C,PHI-C (3)
BONGAJUM GRACIOUS BERINYU ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-B (4)
KIENG PRUDENCIA FORCHEMBIH ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E (5)
Passed In 3Subjects: 8
KEKIRH EDITH TOTO ECO-D,GEO-D,HIS-D (1)
KUKO VENESIA CHI ENG-E,LIT-C,HIS-E (2)
MOMA CALVIN CHIFON CHE-D,PMM-E,PHY-E (3)
BERN MIDRATE FOI ECO-E,GEO-E,HIS-D (4)
SAMBA BLANDINE AMBO ENG-E,LIT-E,HIS-D (5)
ENYEJI SYLIA ABO ECO-E,LIT-E,HIS-D (6)
NFOR CLUADIA BONGABI ECO-E,GEO-E,HIS-E (7)
LUKONG SYLVANUS YIWIRI ECO-E,GEO-E,HIS-E (8)
Centre No: 11018 Government High School Mamfe
Regist: 114, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 95
% Passed : 83.33, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 6
ORANG ELVIRA MMA OKON BIO-A,CHE-B,FSN-A,PMM-D,PHY-E (1)
NCHIANANG EVARIS PADDY FONYUY
BIO-B,CHE-D,FSN-B,PMS-D,PHY-D
(2)
NEBECHI KELLY ONYINYE BIO-B,CHE-B,PMM-C,FMA-E,PHY-D (3)
249 of 13 Page
2019 RESULTS: GCE ADVANCED

Passed In 5Subjects: 6
NGUWE CLOVET NDEP BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,ICT-B (4)
AGBOR ABANG PRYDINE CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-C,ICT-C (5)
TAKOR JENIFER OTANG BIO-B,CHE-D,FSN-C,PMM-E,PHY-E (6)
Passed In 4Subjects: 26
ACHEM MARIBELLA BETEK BIO-A,CHE-C,PMM-C,PHY-D (1)
ESHUA FRANCIS TEKE LYSINGE BIO-A,CHE-E,FSN-A,GGY-D (2)
EBOT ONEGE LYDIA ECO-E,ENG-C,GEO-B,HIS-C (3)
NKONGHO JINEL MA-NKONGHO ECO-B,ENG-E,LIT-D,HIS-C (4)
BOKANGO GERADINE ESAW ECO-C,ENG-E,GEO-C,HIS-C (5)
NTUI BESONG RANDY OBEN BIO-C,CHE-D,PHY-E,ICT-C (6)
PEREM BERINE-HELDRINE MBENG ECO-C,LIT-C,HIS-D,PHI-E (7)
AGBOR JANE TABE ECO-D,ENG-E,LIT-D,HIS-B (8)
OJONG AYAMBA REINE AYUK BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-D (9)
TABE GLORY ADA ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-C (10)
EKURI GISELLE ANNE BIO-C,CHE-D,PMS-D,PHY-D (11)
AYUK DORCAS BESSEM ECO-C,ENG-E,LIT-D,HIS-D (12)
EBAI VANNESSA ETENGENENG ECO-E,ENG-D,GEO-B,HIS-E (13)
NCHA JENET TABE BIO-D,CHE-E,FSN-B,PHY-E (14)
LACHE JOSEPH OTANG ECO-D,ENG-E,LIT-E,HIS-B (15)
EBENEZA SERAPHINE MIRIAM BIO-D,CHE-D,PMM-C,PHY-E (16)
BISONG MELWIN BOJOR BIO-C,CHE-D,PMM-E,PHY-D (17)
TANYISONG TANYISONG ECO-E,ENG-E,GEO-C,HIS-D (18)
ETCHU BRADON ENOW-MBI ECO-E,ENG-E,GEO-E,HIS-B (19)
EKURI GULIBERT MBI BIO-D,CHE-E,FSN-C,GGY-E (20)
EBOTACHERE ETTA SHINA ECO-E,ENG-C,LIT-D,HIS-E (21)
ONDIALA JOEL ONDIALA ECO-D,ENG-D,LIT-E,HIS-D (22)
NGENYI DIANNE-FLORETTE ECO-C,ENG-E,LIT-E,HIS-E (23)
ENOW JOSEPHINE NIKAH ECO-E,ENG-D,LIT-E,HIS-D (24)
AGBOR LEONEL OJONG ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E (25)
EBOT MARY-ANNE TABI ECO-E,ENG-E,LIT-E,HIS-E (26)
Passed In 3Subjects: 40
AKUM RODRICK BISONG ECO-A,GEO-B,ICT-C (1)
ESTHER ENOW LAETITIA EGBENCHONG II
BIO-B,CHE-C,FSN-B
(2)
EBI TIKU MAUREEN EKWONDE ECO-C,ENG-C,GEO-B (3)
OROCK FLORENCE OKIE ECO-C,GEO-D,HIS-B (4)
ANTEM KELLY BETEK BIO-B,CHE-E,FSN-B (5)
AYAMBA PRYDIN ATAH-NSUN ECO-D,GEO-B,HIS-D (6)
ETAMBI SHARONTINE ASHU BIO-B,CHE-C,PMM-E (7)
EBOT HONORINE ASHU ECO-C,GEO-C,HIS-D (8)
BESONG BORIS ESIM BIO-B,FSN-C,GGY-E (9)
ENOW ELIZABETH TABI ECO-D,GEO-D,HIS-B (10)
TAMBONG AUGUSTINE EYONG ECO-D,LIT-D,HIS-C (11)
ABUNAW CLINTON OBEN ECO-C,GEO-D,PMS-D (12)
OJONG NAOMI TABI ECO-C,GEO-C,HIS-E (13)
ARREY JENNYSON AKO ECO-E,GEO-D,HIS-C (14)
OTU CALICE BEKEH BIO-D,FSN-C,GGY-E (15)
MBENG CLARA EBAI-AKO ECO-C,FSN-E,HIS-D (16)
AYUK AGBOR FABRICE LIT-E,HIS-B,PHI-E (17)
ARREY NOEL AYAMBA BIO-D,FSN-C,PHY-E (18)
MBUI SANDRA OJONG ECO-D,GEO-D,HIS-D (19)
OKINDI MELVIS AGU ECO-E,LIT-E,HIS-C (20)
EYONG CHRISTINE ECHAN BIO-E,FSN-C,GGY-E (21)
CHUKWU BLESSING NGOZI ENG-D,LIT-E,HIS-D (22)
ENOWMANYI PAUWEL BESONG LIT-E,HIS-C,PHI-E (23)
ANGELA ANIAGU CHIOMA LIT-E,HIS-D,PHI-D (24)
EBAI JOEL EBAI BIO-E,PMS-D,PHY-D (25)
NCHIA JAMES CHAM BIO-D,FSN-D,GGY-E (26)
AZANGUH ZIDANE ECO-D,GEO-E,HIS-D (27)
MUKETE MINEVA NGUESA BIO-E,FSN-C,GGY-E (28)
NJOCK-OBI FRIDA AGBOR LIT-E,HIS-E,PHI-D (29)
TANYI DOLLY AGBOR ENG-E,LIT-E,HIS-D (30)
NTUMA CYNTHIA ENOW ECO-D,ENG-E,GEO-E (31)
EZAH GERMAINE ANDE LIT-E,FSN-E,HIS-D (32)
NANJE SERAPHINE BUME ENG-E,LIT-D,HIS-E (33)
EKWENA RICHIE EGRIE ECO-E,ENG-D,HIS-E (34)
EBOCKAYUK MAGDALINE ONEKE ECO-E,ENG-E,HIS-D (35)
OBEN IMMACULATE EKPA ECO-E,LIT-E,HIS-E (36)
AKO MARGRET ARREY LIT-E,HIS-E,PHI-E (37)
ETENG SOLANGE AGBOR ECO-E,LIT-E,HIS-E (38)
TABOT MATHIAS MBENG ECO-E,LIT-E,HIS-E (39)
NDEP ROSE BAKIN ECO-E,LIT-E,HIS-E (40)
Passed In 2Subjects: 23
AKO MIRIAM ESAGBE BIO-B,FSN-D (1)
BILONG TCHAMI SERGE BIO-C,PHY-D (2)
ATEM COLLETTE MA-AKO LIT-D,HIS-C (3)
TAMBE AGBORTOKO BRANSON HIS-B,PHI-E (4)
NFOBA WILSON YUSINYUH NGIYUH LIT-D,HIS-C (5)
AYUK ETTA LEONEL NGUI TABI BIO-B,PHY-E (6)
AGBOR-ABANGMA MAENJAEH ADA BIO-E,FSN-B (7)
EWANE NESLA YAKA BIO-D,FSN-D (8)
LACHE ALICE AYUK ECO-E,HIS-C (9)
NEMBA RODRIGUE EGBE ECO-D,HIS-D (10)
AKEVA MELVIS OFUNDEM BIO-E,FSN-C (11)
ETEGA GLORY OKUKUH ECO-E,HIS-C (12)
EBONGO VALERY NANJE BIO-E,FSN-C (13)
EBAI KELVIN AGBOR ECO-E,GEO-D (14)
TEGUM NOEL ABONG GEO-D,HIS-E (15)
TAMBETTA CLAUDINE AROUNG LIT-E,HIS-D (16)
AYUK AUGUSTINE EYONG ECO-E,HIS-D (17)
NGASSA DILLAN JEFF FSN-D,GGY-E (18)
ENOW MANDA IMMACULATE FSN-E,HIS-E (19)
AYUK BEATRICE TAMBONG ECO-E,HIS-E (20)
ENOW ENDURANCE NDEH ECO-E,HIS-E (21)
TABOT MANDA CHARLES TABE MANYI BIO-E,PMM-E (22)
ACHU YANICK MONDI BIO-E,PHY-E (23)
Centre No: 11019 Government Bilingual High School Nkambe
Regist: 114, Sat for 2 or more Subjects: 114, Passed : 97
% Passed : 85.09, Sanctioned : 0
Results of Successful Candidates In Order Of Merit
Passed In 5Subjects: 15
NFOR CHRISTOPHER BIMILA
BIO-A,CHE-B,PMM-A,FMA-B,PHY-B
(1)
MBURLI RODRICK TATA CHE-C,PMM-A,FMA-A,PHY-B,CSC-D (2)
LAMNGING SEDRICK FEBNKUM
ECO-C,ENG-D,GEO-C,HIS-A,PHI-B
(3)
NSHANJI BRANDON TANYU ASONYU
BIO-C,CHE-B,PMM-A,PHY-C,CSC-E
(4)
ADAMU ZENABU ECO-A,ENG-E,GEO-B,HIS-C,ICT-C (5)
NDI BLESSING NTUBO BIO-B,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D (6)
MFIEKWE BARBARA NGONGO
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C
(7)
NYANDA ALAIN BUBE BIO-A,CHE-B,PMM-C,PHY-C,CSC-E (8)
NGI NGANJO GORDON BIO-B,CHE-C,PMM-B,PHY-C,CSC-E (9)
ANDO DYLAN ACHENYU CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-C,CSC-D (10)
WIYSAHNYUY STEPHANIE NFOR
BIO-C,CHE-C,PMM-B,FMA-C,PHY-D
(11)
NFOR RAOUL TALLA BIO-C,CHE-C,PMM-C,FMA-E,PHY-D (12)
NDI LIONEL-RIGOBERT AFANYU
BIO-B,CHE-D,PMM-E,PHY-C,CSC-D
(13)
NFORMI DIDIER BIO-B,CHE-D,PMM-D,PHY-D,CSC-E (14)
CHIA KONCHI BERNARD BIO-E,CHE-C,PMM-D,FMA-E,PHY-D (15)
Passed In 4Subjects: 18
NWAMBE VANESSA TOHSHI BIO-B,CHE-B,FSN-B,PMS-C (1)
NDINWA DIEUDONNE NGWAN ECO-B,GEO-C,HIS-C,PHI-B (2)
GWEI ALLAIN KONGNYU BIO-B,CHE-C,GGY-B,ICT-C (3)
249 of 14 Page

261 Comments

  1. Ngosso Tomo Marylin Laetitia December 13, 2019

Give a Comment