Université de Dschang - University of Dschang Admission Ranking

Resultats FASA: Results of the competitive entrance examination into the engineering year 1 of the Faculty of Agronomy and Agricultural Sciences (Resultats FASA) of the University of Dschang for the 2014/2015 academic year.

REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE- WORK- FATHERLAND

MINISTER OF HIGHER EDUCATION

GENERAL SECRETARIAT

DEPARTMENT OF UNIVERSITY ACCREDITATIONS
AND QUALITY

PRESS RELEASE NO. ____14__00451_________ /MINESUP/SGIDAUQ OF 13 NOV 2014

Publishing the results of the competitive entrance examination into the engineering cycles of
year 1 of the Faculty of Agronomy and Agricultural Sciences (Resultats FASA) of the University of Dschang for
the 2014/2015 academic year.

THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION ANNOUNCES:

The following candidates, ranked in alphabetical order, have been declared successful in the
competitive entrance examination into year 1 of the Faculty of Agronomy and Agricultural Sciences(Resultats FASA) of
the University of Dschang for the 2014/2015 academic year, subject to the presentation of the originals
of the certificates required for admission into the various cycles:

Dated 13/11/2014  

Candidates admitted are requested to report at the Faculty ((Resultats FASA)) within two weeks after the publication of the
results for registration formalities. Candidates are reminded that no change of options will be authorized.

No                                     kAMER

1. LISTE PRINCIPALE / MAIN LIST

1. ABEGA NDJANA Jean
2. ABO’O NDONGO Fustel
3. AGHOFACK TSOPlEU Kossel Klauss
4. AGUEGUIA TEMATIO Hella
5. AKONEH Noel Nditoh
6. ALANG Bin Fidelis
7. ALOUMBE AMOUGOU Ruben
8. ANGONG ONANA Jean Kevin Georges
9. ANOUDEM NGOFACK Maivine Siriel
10. ASSONMO MATSO Raissa
11. ATAGOUD DOUANLA Suzanne
12. AlAPMO KENlEU Noel Franklin
13. AlONKEU NANFACK Stéphane Mathieu
14. AlO’O NKOLO Paule Jessica
15. BAYOK EYOUCK Felicite Esther
16. BETOLO Franck Edson
17. BIKITIG Paul Odilon
18. BOKALLYTSIERSCHOUOM Edouard Nestor
19. CHRISTIAN CLAUDE Koumbe Ndebi

20 DEMANOU ZEUFACK Mylene Lionelle
21 DJIOKENG TEIKEM Aryane
22 DONFACK AZABJIO Ulrich
23 DONGMO TIOGO Liveric Stanar
24 DONKENG SABZE Michèle Tanya
25 EGOUME GUISSANA Antoine
26 EKOBO MBARGA Jean Marie Francky
27 ESSENGUENKONGO Romeo
28 EYINI NGUEMA July Thierry
29 FOMEKEU KENGNI William
30 FOTSO Antoine
31 FOUEGAP TEMGOUA Maryline Esthela
32 FOZING Richelemond Denis
33 GNEHIET MELEU Meliane Audrey
34 GOURA A GOURA Andre Moise
35 KANA KEIMBOU Kevine Francine
36 KEBIWA THICHllvan Ulrich
37 KENTSAYolande Aicha
38 KOUONANG CHIMI Fabrice
39 KWAYEP TCHAKOUNTE Horiane Steve
40 LEKEMO MBAVENG Denis
41 LEMOFACK LETOMBI Claude Michelle
42 LUMBESI MELANIE Suh
43 MAKAMDJIEU Phalone
44 MAKUISSU FOSSOUOAlvine Tanguiy
45 MAPTUE FOTSO Barbara
46 MATCHINDA NJOFOU Joesinter Larissa
47 MBENDA DINA Lilian Noel
48 METANGMO FOUELEFACKHermann William
49 METOU’OU METOU’OU Harris
50 MINKO Jean Freddy
51 MISSOUGNA Mathurin Daria
52 MOMO Stephan Giresse
53 MOUNTANG BOFIA Martine
54 MWEMBE NDAM Steve Larry
55 NDJONG Chris Raymond
56 NGALAG MBOUI Marguerite Ivan
57 NGNINTCHEDJOU KAMGANG Vaneck Deric
58 NGOUFACK Thiery
59 NGOUMENE TCHOUPOU Bricele
60 NGUEDIA FOUEFACK Leonnel Rockwel
61 NGUEFACK Philancien
62 NGUEGANG Herman
63 NGUENDIA DJOUMESSI Dolores Solange
64 NGUIMGO Cedric
65 NHIOMOG Anne Paola
66 NJOYA YAP Youssouf
67 NJOYA Rachid Khaled
68 NKAZE Anderson TENDZONG
69 NKENEN Brendaline Shieke
70 NSONGONG DOUANLA Chaoulin
71 NTOAMBLE ONDOMBOE Roland Junior
72 NYIMI OBADA Bruno Leroy
73 NZOUNOU NANA Vèrane Prisca

74. OLiNGA Angela
75. ONGUENE KORRO Elvis
76. PAMBOUNDOM Alassa
77. PANJOUONO NGAMIE Didier
78. PATIPE TIAKO Leonel
79. POKEM KAMENI Francis Arnaud
80. POUOKAM Stephane Adriel
81. SAVOM Davy Ulrich
82. SIMO DEDOU Alex Bruno
83. SONFACK DONNANG Rosine Arlette
84. SONFACK Beberic Arthur
85. TADENVOK TSOPGUIM Ted Junior
86. TADJETE CHEUTEU Mathias Junior
87. TAH Pin Miki Junior
88. TAPONDJOU TEMFACK Fabrice Florit
89. TASSIAMBA NANFACK Stève
90. TCHANGA KOUANKAM Kevine
91. TCHIHOU TAYO Arnaud
92. TCHOKOUALEU TCHESSOOrnella Whiteney
93. TCHOUAKE Diane Pierriette
94. TEKOU MEGNIVOU
95. TIEUBOU TSOPGNI Leslie
96. TIMBONGCHOUO JEAOU Stephan Valdes
97. TONFACK TEMGOUA Larissa Reine
98. TSAGUEU DONGMO Loïc
99. TSOBENG Billy Bredin
100. TUEDJO SASSUM Lydie
101. VOUKENG FEUDJOU Christelle
102. WA Maurice Lionel
103. WAMBA TALETAP Giresse Clovis
104. WAMBA TSAGUE Francis
105. WANSI TOUSSOM Ulriche
106. YEFOUO TEMBEG Stephane Junior
107. YEMELI WOMBOU Ornéla Olivia
108. ZANGUIM TCHOUTEZOU Guy Herman
109. ZEH ASSOUMOU Joel Aristide
110. ZEUFACK Patrice Romuald

2. LISTE D’ ATTENTE / WAITlNG LIST

1 ABOMO NICKEL Beatin
2 AMADOU Tidjani
3 AWOA MINDZIE Gaetan Jenner
4 DAïsSALA Tosba Ngouna Moïse
5 FORKUM JANET FORTUNG
6 KOUMATOU NKONGO Abiba Danielle
7 KUEPTOUDJI EWANE Edmond Vilmorin
8 LANKISSA MADI Aurelien
9 LUNA NKOUS BENGA Sidney
10 MALI KI Ibrahim Bello
11 METOUNA EYEBEUrsule Armelle
12 MEYIA ELLAArielle Lina
13 MFE’E Lydie
14 MINFE’E MVOM Max Cyrille
15 MITCHELL FLiNCHUM EDJO MBIAM

16 MVONDO NGONO Corneille Charly
17 NANCY NGUM Neba
18 NGO PEM MBEH Anne -Marie Lafortune
19 NKODO Deborah
20 SOBKIKA WASSAH Jean-pierre
21 TO-NE-ZU KOUTOU Gomer
22 YANDA WANGSO Jean-Paul
23 ZE NKOnO Hermann Arnaul

Version Français (French)

Give a Comment