Constitution camerounaise de 1972, 1961, 1960, 1996, 2008

Results into the corps of Civil Engineering civil servants Cameroon, 2014 session: direct competitive examination of 20th and 21st December 2014 to recruit personnels 2015

REPUBLIC OF CAMEROON
PEACE – WORK – FATHERLAND
MINFOPRA
********
06 March 2015

MINISTER OF PUBLIC SERVICE AND ADMINISTRATIVE REFORM. 

Final Results into the corps of Civil Engineering civil servants Cameroon 2015 here

The following candidates, placed in alphabetic order, are hereby declared successful in written parts of the direct competitive examination of 20th and 21st December 2014 to recruit personnel into the corps of Civil Engineering civil servants Cameroon, 2014 session. They are:

1- ACHITECTES

N° Matricule Noms et Prénoms
1. ARCHOS CHENDJOU SOH STEW CORNEILLE
2. ARCHo1 NKEMAIGNI NATHALIE SANDRINE
3. ARCHO4 SOKENG FEUYEM HORCEL
4. ARCHo3 TCHINDA PAUL EMILE
5. ARCHo6 ZATSA KANA BAUDOIN HERMES

2- INGENIEURS DU GENIE CIVIL

N° Matricule Noms et Prénoms
1. IGCoo66 ASSENG ASSENG DOMINIQUE SERAPHIN
2. IGCOO18 ATSINA OLEMBA CHRISTELLE
3. IGCoo50 BAKAIYANG LEMANKREO
4. IGCOO29 BEZEJOUH DOMINIC ALEMANJI
5. IGCoo02 BIKAY JEAN
6. IGCo991 BOUYOGO MBANG ERIC CHRISTIAN
7. IGCoo64 DANRA DJONKAMLA JOSEPH
8. IGCOOBQ DIKWA MICHAEL
11. IGC0048 ESSOMBA ATANGA‘NA BENOIT AMOUR
12. IGC0008 ETOGO ETOGO CAROL JEAN CARMEL
13. IGC0030 FANGLEU TeHEBDA ROMEOS FLAUBERT
14. IGC0053 FINKE NYA FABRICE
15. IGC0070 J1No MAXWELL ATANGA
16. IGC0078 KUISSU MEI:AJIE ADELE
17 IGC0079 MALANO DESIRE
18. IGC0003 . MBOMA-HERVE
19. IGC0090 MEDJO MEDJO SAMUEL
20. IGC0072 MOHAMADOU AOUALOU
21. IGC0085 MOHAMADOU FADIMA
22. IGC0032 MPECK JEAN EM1LE
23. IGC0075 NoAH ETEME BELIBI ENGELBERT
24. IGC0095 NGO MBOCK THERESE CHRISTELLE
25. IGC0036 NGOBO MOUKOKO NADEOE
26. IGC0040 ‘ NGOM PAULINE M1oHELE
27. IGC0028 NSANo BAYONG ISACAR
28. IGC0012 ONGBWA ONGBWA MAX-KEVIN PRIVAT
29. IGC0057 SEDJIA NKOMBA CEDRIC
30. IGC0081 TAKOUTSING ROMEO HERVE
31. IGC0068 TCHONANG KAPNANG JOEL
32. IGC0060 WAN YAOULA
33. IGC0014 WANDJI ZOUMB PATRICK ARNAUD
34. IGC0059 YONTA AURELIEN
35. IGC0016 ZANGA ZAMBO MICHEL GHISLAIN
36. IGC0042 ZE BERNARD RODRIGUE
37. IGC0082 ZOUROUMBA MADI MALAI ARNOLD

3- INGENIEURS DES TRAVAUX DU GENIE CIVIL

N° Matricule Noms et Prénoms
1. 1Too047 BILOA JEANNETrE MIREILLE
2. ITGCO44 BIWOLE BEKONO ARSENE
3. ITGCo37 BIYO’O BENGONO PIERRE CYRILLE
4. ITGC162 DAKWE MBOLGA
5. IToo105 DINA BAWA CAMILLE
6. IToo073 EKOTTO RAOUL ARNAUD
7. 1Too078 ESSIMBI TIPANE ANoE GABIN
8. ITGC104 FRANCIS CHIA NOAM
9. ITGC132 ISELIN NGUEMJOM FONKEU
10. ITGCo65 KOAGNE TAMBA CHAMBERLIN
11. ITGCo99 KOUMEGOUE BERTIN
12 1700140 LONTSI KUETE DESIRE
13 1100093 LOUABALBE NGOKO LUCIEN
14. 1Too079 MAHAMAT ALCALI MAMAR
15. ITGC112 MBIA AYI AYMARD
16. ITGC122 MBOUGOUM MANGWA FELIX
17. ITGC108 MBOULI KAMEGNI MICHAEL JOEL
18. ITGCo90 MOUTLEN FABRICE KEVIN
19. ITGC117 MUTAH AGHA NWING GERALD
20. ITGCo77 NDONGO NDONGO ANDRE
21. ITGCO49 NDOZENG NDANGA FREDERIC
22. ITGCo75 NGO PEM VIRGINIE PETRONILLE
23. ITGC149 NGONO MARTIN CHARLY
24. ITGC1o7 NGUEGMO FRANCIS
25. ITGCO42 NKAM RODRIGUE PROTAIS
26. ITGC161 OUMAROU SANDA MAMOUDOU
27. ITGC125 SADJO né Ie 25/01/1981 a GABAN
28. ITGC11o SALANG PANGOP MERIMEE
29. ITGCO34 SAPELBA NICOLAS
30. ITGC1o1 TAKEH CYNTHIA SHUYIKA
31. ITGCo80 TARDINI FONDZEYUF DZERNJO
32. ITGC138 TISSIBE JACQUES BERNARD
33. ITGC150 TSAMBOU BEAUCLAIR GASTON
34. ITGCo24 ~ URIELLE PERRINE NDOUGA
35. ITGCO17 WAMBA FETCHING JACQUE AIME
36. ITGCO38 WOUETCHOUA SOUOB CEVERIN
37. ITGC123 YANAVA JEAN CLAUDE
33. ITGCO11 ZE OBAM PAMELA

4- TECHNICIENS PRINCIPAUX DU GENIE CIVIL

N° Matricule Noms et Prénoms
1. TPGCoo1 ABALI ELI
2. TPGC220 BIDIAS JUSTIN THIERRY
3. TPGC185 BILO’O CEDRIC LAFLEUR
4. TPGC126 BUKUKA BETRAND AFANYU
5. TPGCoo2 DJONWE TAIWE DIEUDONNE
6. TPGC225 ESELE ELIVE EFOKOA
7. TPGCo24 ESSONGWA GEORGE
3. TPGC120 FOUDA JOSEPH RONALD DESIRE
9. TPGC183 GBETNKOM NOUHOU
10. TPGC125 IKWEBE TENNYSON FON
11. TPGC199 KENNE BATJE RAYMOND
12. TPGC102 KOKAM BASSI FRANCOISE GAELLE
13. TPGC146 KOKOLO ARMAND CHRISTIAN
14. TPGC17o LARISSAAJONE NASANG
15. TPGC161 LIDA WETE CHRISTIAN ANATOLE
16. TPGCOSS MATSINzUE POTCHOUEKO RICCA
17. TPGC1’04 MBA FOPA PHILIPPIN
13. TPGC132 MBA’A GASTON COLLINS
19. TPGC178 MBONDO ARNOLD THOMAS
20. TPGC106 MEKUMBA LIONEL OBASE
21. TPGC137 MENZUH MINDJAMISSI DAW CHRISLAIN
22. TPGCO86 MGBANI JEAN DIDIER
23. TPGC193 NDJOH BIKELE ALBERT
24. TPGC191 NDONGO MARTIN
25. TPGCO46 NGAI EPHISAINS JICK
26. TPGC135 NGALEU TIERRA SYMPHOR
27. TPGC175 NGORAN ARISTIDE TEHTINNYUK
28. TPGCO11 NGWAKA BETEN MARTINE FLORE LA VICTOIRE
29. TP60084 ““NKOUND MANGUE GUERRY MARTIAL
30. TPGC155 NOMO FRANCOIS ROMIAL
31. TPGCOBZ NOUOBIS TOTOUOM FRANK ALBERTO
32. TPGCO33 ‘“OBEN LINDA OFUDEM
33. TP60006 ONGUENE ARNAUD RODRIGUE
34. TP60230 PENE NGUELIE DELPHINE
35. TP60060 SAMBA NIVELLE AURELIE
36. TP60101 SYLVERE N60 TCHONDOU GHISLAIN DESIRE
37. TPGCOSB TAKANG DAVID TAKANG
38. TPGCO72 TALOM FERNAND MARTIAL
39. TP60093 TARSIWAN CAROL MOKI
40. TPGC117 TAVIA MALACHIE MALACHIE
41. TPGC108 TIENTCHEU MBODA ARISTIDE
42. TP60029 ‘TOHNAIN CYPRIAN NDIANG
43. TPGC140 TONYE EYODI LUCIEN VIVIEN
44. TPGC194 TUFOIN GILBERT NYINGCHUO

5- TECHNICIENS DU GENIE CIVIL

N° Matricule _ Noms et Prénoms
1. T600013 AGBOR JOSEPH AYUK
2. T600122 . ‘AGBOR NAPOLEON AYUK
3. T600119 AJUH EVARISTUS TIWU
4. T600091 AMBASSA PROTAIS
5. T600076 AMOUGOU NKOGO HENRI JOEL
6. T600010 ATANGNMCHO ELVIS CHE
7. T600093 ATONKOUMOU DONGMO CHATRIAN
8. T600102 AYOMBA DIDIER
9. T600052 BAWE LEONARD
10. T600120 BESSALA BIBIANE MARGUERITE
11. T600103 BIKEI BI NDJOCK PHILIPPE DUMONT
12. T600061 BINDJEME JEPHTE
13. TGCOO70 BITOMO GHISLAINE PATRICIA
14. T600029 BONABE- PAUL
15. T600111 BOUKEL SERGE LANCELOT
16. T600033 CEPHIA GULLIANO HERVES
17. T600035 DAKTOU STEPHANE
18. T600027 DIANGHA CULVISE NKAIN
19. T600105 DILANGUE ELONG YVES
20. T600117 DJIMKEP RUSSEL
21. T600026 DOM DOMINIC FOYA
22. T600005 DZANGUE KOUGANG ZACHEE
23. TGCOO77 DZOU DZOU PASCAL BAYLON
24. T600087 EBANGHA ELIAS EBABGHA
25. T600028 EBONGAKAME EPHRAIM ETONE
26. T600004 EBUA DAMIAN ACHUO
27. T600110 EDOA MVE CHRISTIAN
28. T600038 EGOULI EGOULI JACOB HONORE
29. T600017 EHOUGUE JULIEN JOEL
30. Too0083 EKWALLA NGONDY CLEMENT DEVALOIS
31. Too0113 ELOUNDOU VICTOR RODRIQUE
32. Too0114 ENGOULOU MEZO’O
33. Too0127 ENOHMBEY CHUBISONG MOSES
34. Too0003 ENOW AYUK CYRIL
35. Too0055 ETHE NKOM ANDRE LE SAGE
38. Too0051 ETOUNDI SIMEON PARFAIT
37. .Too0084 FAMKAM VALERI EDOUARDOS
38. Too0040 FORKANGZE LUDRICK NGULEZITEDEM
39. Too0088 FOUDA MARTIN YANNICK
40. Too0098 FRANKLIN AKATEH ATABONo
41. Too0037 GOUMFOU KEUALI JAURES
42. Too0044 oUEDOUNo SAAGUE ISAAC ARMEL
43. Too0009 GWETH GWETH COLLINS
44. TGCOOBB _JIONANG NoNINTEDEM FRANCK
45. Too0084 JUVET YUHBUIN SAMBA
48. Too0023 KADZE FREDERIC
47. Too0099 KAHKEUH KODJO
48. Too0090 KAMBEM ROMARIC
49. Too0014 KAMDEM JEAN MARIE
50. Too0054 KAMENI ERIC GHISLAIN
51. Too0107 KOAGNE JULES BERTRAND
52. Too0109 KOM FOGAN GANDHI
53. Too0015 KOUND CLEMENT DESIRE
54. Too0101 KUATE TALLA SERoES
55. Too0045 KUNJU JOSEPH ATEMNKENG
58. Too0048 LUKONG ELVIS NJONo
57. Too0047 MANDENoUE BILE CHARLES
58. Too0100 MASODA JEAN JACQUES
59. Too0031 MBOBA TCHOUMI ERIC
80. Too0071 NDONGO OLANGUENA CHRISTIAN ERYE
81. Too0025 NoAM PHILEMON FUKUO
82. Too0129 NJUH NGHA
83. Too0030 NKONDJOCK HERVE
84. Too0128 NLOKA SONoUE EVEZO’O JUNIOR
85. Too0079 RIFEM NSOKIVEN LESLIE
88. Too0087 RUHU-ULLAH FOMONYUY
87. Too0085 SOLEFACK WAMBA GHYSLAIN MAURICE
88. Too0118 TCHINDA KENNE NARCISTE DOUoLASSE
89. Too0089 TEKEH JOSHUA BAFON
70. Too0081 WAHNYO MAKELE MOISE EUSTACHE

6- TECHNICIENS PRINCIPAUX D’URBANISME

N° Matricule Noms et Prénoms
1. 1OTPUo1 BAKILIS BAKILIS AURELIEN
2. 1oTPUo8 BATONO MBOENE LOUIS HERBERT
3. 1oTPU11 GODOFY EBANDE ENDUM
4. 1oTPU10 HARRISON MEKANG KICHA
5. 10TPU07 KINDZEKA PETER LANSO
a 1oTPUo5 KOUDJOU TALLA C‘ARINE LAURE
7. 1oTpuo6 MANTOH VANESSA FORKU
8. 1oTPUo2 MBEKENYUI CARINE YANGEH
9. 1oTPUo9 MOYO TAGNE GEORGES PYTHAGORE
10. 1oTPUo3 NFORBRI RENE NGWASIRI
11. 1OTPUo4 TCHOFFO PAUL BAYARD

7- TECHNICIENS D’URBANISME

N° Matricule Noms et Prénoms
1. 1OTURO1 AMASSOUMOU FIDELE
2. 1OTURO3 BEZEJOUH ROLAND ACHA
3. 1OTURo2 FELICIA NJWENG NDONG
4. 1OTURO4 MBOSSO ZANGUE RAMELINE SOLANGE
5. 1oTURo5 ONANA KOUNOU JEAN PlERRE
6. 1OTURo6 TANGU PAMELA TENGUNG

Candidates are requested to come along with their national identity card and acceptance slip for the oral part of the examination at the National School of Administration and Magistracy, Yaoundé, the only examination centre on Wednesday, march 11 2014 at 7 am. prompt. corps of Civil Engineering civil servants Cameroon

Results into the corps of Civil Engineering civil servants Cameroon 2015, 2014 session: direct competitive examination of 20th and 21st December 2014 to recruit personnels

Version Français (French)

Give a Comment