university of bamenda(uba) bambili bamenda

Results of the competitive entrance examination into the First Year of Nursing/Midwifery and Medical Laboratory Sciences Studies of the Faculty of Health Sciences of the University of Bamenda for the 2014/2015 academic year.

REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE – WORK – FATHERLAND

MINISTRY OF HIGHER EDUCATION

GENERAL SECRETARIAT

DEPARTMENT OF UNIVERSITY

ACCREDITATIONS AND QUALITY

PRESS RELEASE NO. ____14__00331_________ /MINESUP/DAUQ of  15OCT 2014

THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION ANNOUNCES:

To publish the results of the competitive entrance examination into the First Year of
Nursing/Midwifery and Medical Laboratory Sciences Studies of the Faculty of Health Sciences of the
University of Bamenda for the 2014/2015 academic year.

Dated 15/10/2014

Subject to the presentation of the originals of the required diplomas, the candidates whose
names appear below, ranked by alphabetical order have been admitted into the First Year of the
Nursing and Medical Laboratory Sciences Studies of the Faculty of Health Sciences of the University
of 8amenda for the 2014/2015 academic year.

The WORD files can be downloaded using this link  RESULTS 2014   

The successful candidates are requested to register within 30 days from the date of signature of the present Press Release, and following the modalities which will be indicated to them by the school authorities. After the above deadline, they will be considered as having declined the offer.

THEY ARE:

No                                     Name

I- NURSING

1. AGWO EMELINE EFON
2. AKARAGWE DAMARIS AKAM
3. ALI RODNEY KIGHEN
4. AMBE ANDOH PATRICK
5. AMBE BORIS CHEONWI
6. ANWI VIOLA MUKUMO
7. BONG NSAIDZEKA CYRILLE
8. BURKEH NUYUNYI
9. DjUFFOUO ROSETTE CLAIRE
10. DONGMO SERGE AMBE
11. EMADE GENEVIEVE MESUMBE
12. FON AGHEDSE NGONGHA jr.
13. FON CHAM BLISSFUL INjOH
14. FORMU EDELQUEEN AZWE
15. GEH FRITZ MOKOM
16. GOUGNI KENNE LIONI
17. HAWA MUSA
18. KADJI ANUKUE JODY-KATE
19. KEN CHIN MALDINI CHIA
20. KONGNSO LEONEL WORYU

21. LUKONG CECILE BURINYUY
22. LUKONG RACHELE KINYUY
23. LUKONG ZULAHA SIKEM
24. MBAH CHRISBELLE ENGOWEI
25. MBIGHA PATIENCE NGEMEKEH
26. MBOH MBATU NESSA METIMANEH
27. MOHAMMED MUNIR
28. MULUH CYBTHIA APAA
29. MULUH VIRGINETTE AZAH
30. MUNTEH MELVIS NAYAH ,
31. NDIPSIRIIRENE MESHI
32. NDZI DORCAS KOYEH
33. NGALA EDABELLE BONGLA
34. NGANG ODILE NEH
35. NGANSAH LEONARD KIYO
36. NGENjANG MELVIS
37. NGUEMDjOM TAFONG LOUISE PELAGIE
38. NGWA MARTHA-PHYLIS NEH
39. NGWA MIRABEL ASOH
40. NGWA PANDITA NKURUKOH
41. NjEINWEI FAITH BENUEI
42. NjiMBOGWEH IRENE NGWATANG
43. NKININ CHRISTY KWAHKA
44. NKWETl CARINE MENGILA
45. NWENFUMOK ROMARIC BOLANG
46. NYIANGOH HANSON WANTOH
47. PIABEZIE FORSUNG CHI
48. SAM DICKSON ASEH
49. SEUMEN DjAMEN IDYLLE LEONTlNE
50. SINTIA FUTELA
51. SIRRI SHAROON FOLA
52. SIRRI TENENG NDIPINGWI
53. SUIKA EMELINE BANFOGHA
54. TANGKA AMENU NENE
55. TANRAN EDREDA BERINYUY
56. TCHINDA jONGA BRENDA CLAUDE
57. WAji FAITH ZEKUNKENG
58. WODjIHO BELINDA MAH
59. YANKAM NANFACK PRISCILLE

60. YUYUN ABDUL’AZIZ FONYUY

NURSING WAITING LIST

1. AGHEM BLESSING BOKEKE
2. DOHMATOB MONICA MATA
3. MBUH ANNETTE TOH
4. NCHUIKIE REMI-HANS FONDABUI
5. TUME CHRISTELLE KINYUY

II- MEDICAL LABORATORY SCIENCES

1. ACHU NOELA AREBUH
2. ACHU PHILEMON TABUFOR
3. AKELEKEH NOAH
4. AKONGNUI EVERT CHWIWAH
5. AMBE EPHRAIM WOMPEIH
6. ANGUH DESTAIN CHEFOR ,
7. ANKINI-MBOM EDVICHE FANG
8. AWAN BLAISE FORCHE
9. AWONDO NDOH
10. BENZIEGZAU BRIDDO NZIPU
11. CHUTAMEH IRENE
12. DUBILA FABRICE NDZERNYUY
13. EBANDA PATRICK
14. ELAN PAUL MOISE
15. ENOW ARAH JEANETTE
16. FORLEMU MENDAAH KAYLA
17. FUH SAMPSON NGWA
18. JOYCELINE DULAFE
19. KIMBU NELSON YUH
20. KINYUY TATIANA NGALIM
21. KWEI MICHAELLINE JAl
22. MAFORPI ANNIE CLAIRE
23. MAFOUK FOPA DIANNA FONTANIA
24. MALAFO T APINFOUO DRESNEL
25. MATAH NKUMEH ODILIA
26. MBA HABRE TAMUKUM
27. MBAIN ERNEST AMEAH
28. MICHAEL-VINCENT SANJO NWANA
29. MKONG NELSON MKONG
30. MOFOR GEMIAH FIELEFACK
31. MONDUNG KEDIA MAYAH
32. MULUH NADIA FRI
33. NAHBILA RITA NUBIA
34 . NCHINDEH ROBENSON NGONPATA
35. NOl DENISIA NJIKOP
36. NDONWI DIVINE
37. NFI PAUL TAFEUW

38. NFOR DOREEN NGWANJANG
39. NGOLA ASIATU KEIFON
40. NGOUAGNA EDWIN LONGOHI
41. NGUIMFACK TADONKE ELSIE

42. NGUM MAYBEL NEHOINFEYIN
43. NJEUKWE NKOMBAT MIREILLE
44. NJIKI NJIKI ALEXIS JUNIOR
45. NKWETI LEONEL FONGANG FANDUNG
46. NSOH EMMANUEL FRU
47. NYUYIMADZEM GLEN MENGNJO
48. ONDAPE VALERY EGALE
49. PESSEME ARlRATOU
50. SAMA SANDRIN OHMI
51. SOLIWONG WIRNGO NADEGE
52. SUH EMELDA LUM
53. SULE MAHNU AMMAHDU
54. TAMOMBI AKONJI EMMANUEL ATEH
55. TANG BERTILLA NANGE
56. TATA LAURAAGWA
57. TRACY NJI NTZIZE
58. WIRBA DAVID NYUYDZEWlRA
59. WIYRERNYUY ROBERT DOHSAMO
60. YONGWA ONESIMUS

MEDICAllABORATORY SCIENCES WAITING LIST

1. ASSAHOIOH KANA PIERRE ELISEE
2. NDIFONGWA NGUMSI SUH
3. NELENG GODWIN LAGHAU
4. NJECK BELTHRAND TIKUM
5. WOMIVEN THEOPHILE VERKINI

Version Français (French)

One Response

  1. NGOSONG senorita ashah October 12, 2015

Give a Comment