university of bamenda(uba) bambili bamenda

Waiting List Results for Third year First Cycle ENSET Results 2014/2015 University of Bamenda

REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE – WORK – FATHERLAND

THE UNIVERSITY OF BAMENDA

MINISTRY OF HIGHER EDUCATION

P.O. BOX 39 BAMBILI

Dated: 12/11/2014

PRESS RELEASE 

To publish the final admission of candidates on the waiting list or the Competitive Entrance
Examination into the THIRD YEAR of FIRST CYCLE of the Higher Technical teacher Training College,
(HTTTC/ENSET RESULTS) of the University of Bamenda for the academic year 201 4/2015.

The following candidates on the waiting lists for the entrance examination into THIRD YEAR of the FIRST
CYCLE of the Higher Technical Teacher Training College (HTTTC/ENSET RESULTS) University of Bamenda for the
academie year 20 14/2015 have bccn admittcd. They are, rankcd by department and by alphabetical order:

ENSET RESULTS 2014

These candidates are requested to report to the Bambili Campus of The University of Bamenda
to register and begin classes with immediate effect.

DEPARTMENT OF ADMINISTRATIVE TECHNIQUES

OPTION: ACCOUNTANCY

1TALLA FLORIANT
2 NGWA NDONWI BRlEND
3 AKENNE EDITH CLAIRE
4 NTSAPI TIATSOP ARMEL
5 JEMKEP TCHABGANG JOSELINE
OPTION: INFORMATION MANAGEMENT AND COMMUNICATION
1 FORBl BIBIANA MANKA
2 NYINYIDl-WU ALINE
3 NJUKA EDWIGE
4 LAMBO ANlCETTE
5 MUYONG DOH HONORINE

OPTION: MANAGEMENT

1NEBA NICOLINE NCHANG
2 CHI GISELE NY ANGHA
3 FOFACK TSOPTSA CHRISTELLE NINA
4 NGONG ELVIS KOGHI

OPTION: MARKETING

1 VERIANA EFUETLATE TATE
2 FORTTY NWAKI CHRISTABEL
3 CHEZIN BLANCHE PHlLOMEINE NKENGZO
4 TCHACHUE FOPI PERIL MARIUS

DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING AND FORESTRY TECHNICS

OPTION: BUILDING AND PUBLIC WORKS

1 KILIAN TANWIE NTEM
2 MUH .YDWIN SIH
3 TOMBOH NZAWOII GILBERT
4 NJIMBE DIVINE KWAATTI

OPTION: TOPOGRAPHY

1 KEABOU NICOLINE
2 WADJE KOMGUEM ELSA JOANA
J NGOUFO MAKOM MARLENE
4 TEYUM DEFO ALAIN MARIUS

OPTION: WOODWORK

1 SOIJO CALEIJ AIJENDA-A
2 LOOBA MARTIN
3 ABEL NDELE NKONGLA
4 VOUKENG TADJOU FRANKLIN
5 MENDEMNANA PAUL DUBOIS

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCES

OPTION: FUNDAMENTAL COMPUTER SCIENCES

1 NGWA PAUL SHU
2 MBOLE FOBASONEY NGOPANG
3 SOBNANG TIOMO DEVIS
4 TAFEN NGAYAP ARMELLE

DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND POWER ENGINEERING

OPTION: AIR CONDITIONING AND REFRIGERATION

1 TSA YEM TI LONG AVELANGE
2 SOH IOENGNE ROLAND DUCLAIR

OPTION: ELECTRONICS

1 NKOUANTCHOUA TCHADJUI DOLVIS
2 NDIZEU GUY AIME BERTIN

OPTION: ELECTROTECHNICS

1 FERDINAND TUMASANG
2 MAGNE KANKEU VANESSA
3 BOUTCHOUANG MBEUMO EMMANUEL
4 SEUKAP LEUNKEU VALERY STEPHANI

DEPART MENT OF MECHANICAL ENGINEERING

OPTION: AUTOMOBILE MECHANICS

1 TALOM SERGE MARIUS
2 TIOKENG ALPHONSE
3 LEKEUNE SEVERIN

OPTION: MECHANICAL DESIGN

1 WEMBE DJOMSI BRILLANT

OPTION: MECHANICAL MANUFACTURING

1 NJIKI NY A PHYLBRICE
2 EMMANUEL KOI FEIN

3 FOGNE BOBDA SIMPHORIEN
4 AMSTRONG NETINDFNG

DEPARTMENT OF SOCIAL ECONOMY AND FAMILY MANAGEMENT

OPTION: FASHION, CLOTHING AND TEXTILE

1 CHE MIRABEL NENGI
2 LEM LAWRENCIA NGWA
3 MEFO TOUEKAM CHRISTINE GAELLE

OPTION: HOME ECONOMICS

1 LONTUM FONBO-ON LUCY
2 DEUTCHO TCHIBONSOU SANDRINE
3 DINE ELA NYUYKONGE

 First year First Cycle HTTC / ENS Results 2014/2015 – Bambili

Version Français (French)

Give a Comment