university of bamenda(uba) bambili bamenda

HITL results 2015: Results of the Competitive Entrance Examination into the First Year of the Higher Institute of Transport and Logistics (HITL results), The University of Bamenda, for the 2014/2015 academic year

REPUBLIC OF CAMEROON

PEACE – WORK – FATHERLAND

MINISTRY OF HIGHER EDUCATION

DEPARTMENT OF UNIVERSITY

ACCREDITATION AND QUALITY

PRESS RELEASE NO. ____15__0014_________ /MINESUP/AUQ/SDEAC of 09 Jan 2015

To publish the results of the Competitive Entrance Examination into the First Year of the Higher
Institute of Transport and Logistics (HITL results), The University of Bamenda, for the 2014/2015 academic
year

THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION HEREBY ANNOUNCES:

Subject ta the presentation of the originals of the required certificates and diplomas, the following candidates whose names appear below, ranked by department and by alphabetical order, have been declared successful in the Competitive Entrance Examination into the Higher Institute of Transport and Logistics of The University of Bamenda for the 2014/2015 academic year.

They are:

LAND TRANSPORT AND LOGISTICS/ TRANSPORT TERRESTRE ET LOGISTIQUE

SN NAMES AND SURNAMES
1 AMABO FALONE NGçNGANG
2 AWA KARSTEN PENN
3 CHE HOUSIA
4 CHENGWE MARY NARDIAL NYUNJUA
5 CHRISTAIN CHE
6 ELiJAH ANYAKEMI TAKA
7 EnA THEOLAND ENOW
8 FUNGWI MAXMILIAN
9 JAPBOSUN CLARIS SIGALA

10 JOKEM WALAGO SANDRINE
11 KAH AGNES SAH
12 KIMBI QUINIVA NDU
13 KWEISI BARTILA TSENGHE
14 LENGA KERENSKY TIM
15 LENJO AUDRY NYUYBIME
16 LENJOH THEOPHILUS BONGNGAM
17 LlSA-JESSY BIH TAKWI
18 NDZI BEVERLY MUKE
19 NEBA CHRISTA ASOH
20 NGANGWA DORIAN NTULE
21 NGUEA ZIDANE
22 NJI KINSLEY FRU
23 NKEMCHA ATEMKENG BILL CHANTA
24 NKEMNGONG ATEMBE AGENDA
25 NKENGAFAC VERA NDEMASEH
26 NWANKAP KEBATOU AUREL LOIC
27 NYONG BERENISE MBAFOR
28 POUH GISELE KEIN
29 SIRINUE DIANE
30 TAKOR-NSO JOSEPH EBOT
31 TANAYEN TERENCE LEMOLA
32 TATAW BRENDA JIKENG
33 TEGWI REMY FONTEM
34 WANDIA MARLYNE YENSEH
35 WIRBA PATRICK BONGNYANG

WAITING LIST

SN NAMES AND SURNAMES
1 ATAH ALAIN TEBECK
2 MFORBA BRUNO NFORBA
3 NEBA STEPHANIE ALiEH
4 NGEH GILFORD LOH
5 TANKOU GILES NOHCHAWOH
6 NSIME BRILLANT YUFEH

MARITIME TRANSPORT AND LOGISTIC / TRANSPORT MARITIME ET LOGISTIQUE

N° NAMES AND SURNAMES
1 ABONG CLETUS ABONG
2 ASHANGA VANESSA NKUMEH
3 BANBOYE BORIS BONGDA
4 CHE NAVILLE MOHANDI

5 CHEKO ZACHARIAS MFOMBE
6 DENG ANNABELL TFU
7 EPOH EDIMO RANDY
8 ETIA VIVIAN MBOKAYA
9 FOGHO RUTH AKWI
10 FORMULUH BIMNINUI HEDWIG
11 FRU KONJE DESMOND TSE
12 JAIDZEKA DENIS WANYU
13 LEKEUFACK YMELE CARINE
14 LUKONG REGINAYOUNGYE
15 MBAKU ENGOWEI LlZA
16 MOFOR ARANTES FIEMENA
17 MONGWE MARYLYN ENJEI
18 MULU NEH LYDIA
19 NAMBOALU IVANOV LlWIR MENUNGONG
20 NANDJOU CEDRIC
21 NDUNGAFAC BONIFACE
22 NGAWE CALEB SHUYEH
23 NGWASHI EMMA AWAHSIA
24 NJIMBONG STEllAN AKEH
25 NKAMENI ANTOINE DOCLAIRE
26 NOMO ATANGANA SYLVESTRE
27 NSAH CLAUDE NGELlWU
28 NSAI TESSA FOMO
29 PETER KERREY NDI
30 POUOKAM DZUGUEM RICKEL
31 SIELINOU LARISSA FANGANG FORSIRI
32 TABE LIONEL AYA MBA
33 TALA VILGRAM NKEH
34 TANGIE DALTON TAWANG
35 TRUKANG VALERIE MATI

WAITING LIST

N° NAMES AND SURNAMES
1 ATIM LUCIAN ANYONG
2 KISHERI ODETIE GHAIYEN
3 MBANWI MINETIE FRANCINE
4 NUBIA HYACINTHA NAHBILA
5 NUMFOR DRUSILLA NEH
6 AZAMOH EMMANUELA NDEMASEH
7 NGWENYI DIANNE
8 NGAH NGO’O

TRANSIT AND LOGISTICS 1 TRANSIT ET LOGISTIQUE

S.N NAMES AND SURNAMES
1 ACHE MARION EFUNO
2 AFERENOW SARAH AGBOR
3 AMAJEH SHELDON ONGEH
4 AMAKIKA BEBINE FRANCK MELENE
5 ASSAH TALA EDWIGE
6 ATOKA BRIGHT AKUM
7 AZENWI BARON EYONG
8 TENGIM ALOYSIUS MELAH
9 BISONG FLORIDE MERCY ENOWFOR
10 CHE PAMELA NGUM
11 CHIFU BRON DON NKUH
12 DOUANLA KENNE SONITA
13 EMMANUELA FEH NTEH
14 FORSUH LESLEY
15 FOTZO NGOUNOU NOELLA CHRISTINE
16 GAPING LANDRY
17 GWAIN DESMOND NGAM
18 IROUNG A MBERECKE ALEX YVAN
19 MAKA GHOMSI LINDA VANESSA
20 MUKI BETSY ATAM
21 NDAMNSAH VALERY YAAH
22 NDIKUM FRANKLINE MBACHI
23 NGWA FABRISE CHOH
24 NJINECK JOEL ADANG
25 ATEMBEHNGU BLAISE AKAWUNG
26 NSAME STANDLEY
27 NYITARI MOFIRO ILiASSOU
28 PAMCHUCHU NKA AMSETOU
29 WANYU NADEGE BERINYUY
30 YIMNAI SUNATANT CHIAMOH

WAITING LIST

N° NAMES AND SURNAMES
1 ABAKAR SWIDIK SHEY
2 DJAKEV MBAKOP CHAVELIE MARLENE
3 JITIZ LOUIS
4 KUM ATUMWEN ACHUO
5 TATAH PECLINE YUYEE
6 MA-EYONG ENAKAH NCHONG

These candidates are requested ta report within two weeks ta the Bambili Campus of The University
of Bamenda for registration. The candidates are informed that classes shall begin on Monday, 26
January 2015.

HITL results 2015: Results of the Competitive Entrance Examination into the First Year of the Higher Institute of Transport and Logistics (HITL results), The University of Bamenda, for the 2014/2015 academic year

Version Français (French)

One Response

  1. tobila james June 16, 2015

Give a Comment